Posao za biciklističke vodiče

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Posao za biciklističke vodiče

Post by bluealek »

Drugari,

Verovatno neki od vas znaju da sam nakon pomalo neočekivanog kraha mojih napora da od Jeep Club-a napravim nešto drugačije od ostalih ofroud klubova u Srbiji, ostavši iznenadno bez posla i bez ikakvog izvora prihoda, odlučio da pristupim agenciji Rustika Travel. Radi se o firmi za koju verujem da može da mi pruži perspektivu da ono što umem i volim da radim konačno radim na jedan profesionalan i 100% legalan način, bez rizika da ponovo budem optuživan za ono za šta sam optuživan od strane ljudi koji su preuzeli Jeep Club. U pitanju je agencija koja je specijalizovana za avanturistički turizam, koja ima licencu i radi isključivo sa strancima. Dakle, moj je posao da pokušam u narednom periodu ovu našu lepu Srbiju da predstavim zanimljivom što širem krugu avanturista, i da, ukoliko budem u tome uspešan, neki od nas mogu od svog rada časno i pošteno da žive.

Kada sam se prihvatio posla, prvo sam krenuo u razradu ponude 4x4 tura, i manje više kostur je postavljen, sada je dalje sve stvar kontakata i marketinške prodornosti. Sada je na red došao cikloturizam (u planu je i ponuda hiking i canyoning tura, možda još ponešto) i prvi izdanci artikulisane ponude, prvih par stranica, već su tu

http://www.rustikatravel.com/cycling/

Kako će sa time ići ne znam, ali se iskreno nadam da možemo nešto da uradimo. Kao i svi vi potpuno sam svestan da bajkeri predstavljaju geografski i tehnološki najpismeniji deo avanturističke populacije, koji u najmanjem procentu ima potrebu za profesionalnim vodičima, ali da tržišta za to uopšte nema ne bi silne inostrane agencije svojim klijentima nudile biciklističke ture. Dakle, neka ograničena ciljna grupa za ovakvu ponudu postoji, i naš je sada posao da je pronađemo i zaintrigiramo da dođu kod nas, umesto recimo kod Rumuna ili Bugara.

Neću da vas lažem - posla od koga može da se živi trenutno još uvek nema ni za mene, ali želim da budem optimista da će posla biti, i da samo treba biti uporan i pametno raditi. Ako ovo uspemo da razvijemo, vrlo je moguće da će vodičkog posla biti i za mnoge od vas koji izraze spremnost da se time bave (posla u kojem ćemo vam već u startu plaćati vodičke dnevnice od 50 evra, uz sve pokrivene troškove, naravno). Sa nekima od vas sam na tu temu već privatno razmenio informaciju i interesovanje je podeljeno - neki su voljni da učestvuju, dok drugi smatraju nezamislivim da svoje znanje o prirodi na taj način unovčavaju. I tu emotivnu reakciju poštujem, sve je ok. Slažem se da ne treba brkati posao i zadovoljstvo (što je često teško razgraničiti kada počnete profesionalno da radite nešto što vam je do juče bio hobi), ali imajte u vidu da je svaki posao u kojem ste dali sve od sebe da klijentu pružite ono što ste mu obećali pošten posao, pa tako i poslovi u turizmu. Dakle, svakako naše prijateljstvo i druženje nećemo pretvarati u bilo kakvu vrstu posla (uz malo sreće u prirodi ćemo se neopterećeno družiti i za 20 ili 30 godina), ali ovo što svi zajedno umemo je šansa da svako od nas ponešto zaradi u ova teška vremena. Voleo bih da dođe dan da Rustika bude firma sa 20-30 zaposlenih gde se u isto vreme paralelno realizuje po 5-6 tura, ali hajde da, kako kažu, prvo skočimo pa kažemo hop 8) Da je to o čemu pričam moguće dokaz su brojne agencije koje upravo od toga žive već poslednjih 15-20 godina (evo vam samo jedan od primera - http://www.karpaten-offroad.de/).

U svakom slučaju, ako imate kontakte u inostranstvu i poznajete ljude kojima verujete da bi naša cikloturing ponuda mogla biti zanimljiva, prosledite im link http://www.rustikatravel.com/cycling/, odnosno okačite ga tamo gde mislite da bi to mogao da vidi neko od potencijalnih klijenata. Svako od vas ko dovede klijenta sa kojim ugovorimo posao ima prednost u dobijanju posla vodiča za tu turu - to je ono što za sada mogu da obećam. Sve je dakle legalno, agencija ima (skupo plaćenu) licencu, plaća porez, plaćanje se vrši preko deviznog računa po fakturi, postoje zvanični uslovi putovanja na desetak gusto kucanih stranica, što znači da postoji mogućnost da se dovedu svi oni klijenti koji možda nisu želeli neke dogovore "na crno", u tipično balkanskom maniru.

Toliko od mene za sada, ako imate bilo kakvih pitanja, slušam.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Posao za biciklističke vodiče

Post by shebez »

Sale,
Zelim ti svu srecu i drago mi je kad neko pokusava da napravi ozbiljan posao i verujem da ces uspeti. Tvoja je prednost sa strancima koji znaju sta hoce, a ti znas i sta da im pokazes.
Iskreno ono cega se ja plasim to je nelegalna konkurencija, i zbog toga mi se dize kosa na glavi. Kad odem u bilo koje planinarsko drustvo razni pilicari gledaju kako da zarade pare na planinarskim turama koje nemaju ni "p" od planine. Ako hoces zaradu i turizam otvori turisticku agenciju, reklamiraj se i plati porez, ako hoces planinarsko drustvo zaboravi na zaradu. Pocinjem da se plasim kada ce drzava da zabrani planinarska drustva bas zbog takvih i imala bi puno pravo. Samo koriste rupe da izbegnu placanje poreza i prijavu firme. A druzenje i prenosenje iskustava na dobrovoljnoj bazi se izgubilo, malo je ljudi koje sam upoznao koji su zeleli da svoje iskustvo rado i bez intersa prenesu na druge. A znam da si ti iz price koji zele da pokazu dobro svima i netraze nista za uzvrat. Zao mi je sto ti to nije hobi i da u tome uzivas kad pozelis a ne da ti bude obaveza i da od toga zivisis.
Drz`se i sa srecom.
Samo ozbiljna firma moze da napravi ozbiljan uspeh.
I nemoj da te puno nerviraju sitnice.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Posao za biciklističke vodiče

Post by bluealek »

Đole,

To što pričaš o planinarskim društvima uglavnom se odnosi na inostrane ture, jer od bilo čega u Srbiji zarade odavno nema. Oko KAUP-a ima brdo posla, gubi se silno vreme na uređivanje sajta i birokratiju, a naši vodiči se svaki put tresu hoće li moći da se pokriju sa brojem prijavljenih ili će da vade pare iz svog džepa. Razmišljati o zaradi je smešno kad ti od izleta u proseku ostane 2000 dinara, od toga može samo da se lipše od gladi. Jednostavno damping cene izleta po planinarskim društvima su sve to dovele do apsurda, i bilo bi sjajno kad bi ih neko ukinuo, pa da sve to bude organizovano na sličan način kao na zapadu, gde se ljudi većinom za odlazak u prirodu organizuju privatno, a kome treba vodič angažuje profesionalca i pošteno ga plati.

Goca sa KAUP-om još uvek (verovao ili ne) ima neku poprilično altruističku ideju, želeći ljudima da otkriva nepoznate, atraktivne nove lokacije, ali se u tim željama suočava sa tim tipičnim planinarskim mentalitetom gde nije bitno GDE se ide, nego je bitno da cena prevoza bude 100-200 dinara niža. Većina je spremna po 101. put da ide na isto mesto samo zbog toga, umesto da vidi nešto novo i zanimljivo. Zato praktično nema šanse da napuniš minibus za bilo šta dalje od 150-200 km od Beograda, jer klijentele koja je spremna da plati vrednost same nove, ekskluzivne lokacije, praktično nema. Ja je u tome podržavam i pokušavam da pomažem koliko mogu, ali sam svestan da tu nikakvog ozbiljnog posla ne može biti.

Zato sam se i u ovome što radim sa Rustikom strogo orijentisao na strance, jer kod nas za takvu vrstu turističkog proizvoda tržišta jednostavno NEMA. Uverio sam se u to i radeći sa Jeep Club-om, koji jeste okupio najplatežniju moguću populaciju u Srbiji, ali sa jednim poraznim psihološkim profilom, jednim bahatim, skorojevićkim odnosom, gde onoga ko pokušava da ti pruži neku profesionalnu uslugu, a nije na ravnoj nozi s tobom finansijski, jednostavno tretiraju kao svog roba, nekoga ko je tu da ispunjava njihove hirove i da im se klanja do zemlje za svaku crkavicu koju mu bace (što je po pravilu nemerljivo manje para od onoga što iz čistog hira urokaju u šminkanje svojih džipova). Bilo kakav pokušaj da tu ponudiš kvalitet, da slediš neku viziju, predstaviš određene vrednosti, edukuješ, ne daj bože da ti pokušaš da profilišeš klijentelu u skladu sa sopstvenim kriterijumima, doživljava se kao atak na njihovu poziciju i status, i onda bez milosti prionu da ti pokažu ko je "gazda", odnosno šta njihove pare sve mogu. I u takvim situacijama shvatiš zapravo koliko su čak i ljudi za koje si verovao da su ti prijatelji, onaj ćutljivi, dobroćudni deo ekipe iz drugog plana, skloni podaništvu i priklanjaju, koje su razmere kukavičluka i svrstavanja uz centar moći, odnosno novac. Tada shvatiš da zapravo niko nema sopstveni stav, i da ljudima moralni principi ne znače ništa, bitno je da je "dobro zezanje". Tipična mafijaška logika "ako nisi s nama, onda si protiv nas". Sve u svemu, to što sam radio u poslednje četiri godine mi se temeljno zgadilo i rešio sam da više ništa slično sa klubovima ne pokušavam, već da posao radim sa firmom, a da u KAUP-u pre svega okupim svoje PRIJATELJE, za koje me ne vezuje nikakav finansijski interes, već želja da na lep način zajedno provodimo vreme. To dvoje se naprosto mora strogo razdvojiti.
Post Reply