kazne??komentar??

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Re: kazne??komentar??

Post by Goran »

nino wrote:Biciklisti su dužni da nose zaštitnu kacigu, a u suprotnom ih čeka kazna od 3.000 dinara.
Mislim da je dilema oko toga rešena.
Naime, od juče pa sve do kraja meseca policija pojačano kontroliše vezivanje pojasa u kolima kao i nošenje zaštitne kacige, ali samo za vozače motora i bicikala sa motorom. :wink:
luci
Posts: 43
Joined: 01 Aug 2006, 01:00

Post by luci »

pa tako i treba bilo bi sesmisleno staviti tu obazezu na bicikle jer ipak ko ce babi od 70 godina nabiti kacigu na glavu
Gile
Posts: 17
Joined: 22 Jul 2006, 14:56
Location: Beograd, Srbija

Post by Gile »

Slazem se... Posto planiram da si u skorije vreme uzmem bar bici majicu ili sorc, pa kad razmislim koliko cu space da izgledam tako... Pa jos i kacigu da nosim... Nije da me je blam, i zaista mislim da kaciga pomaze, ali... Mnooogo je bre... :? [/quote]
Misteriozni voz
Posts: 12
Joined: 22 Aug 2006, 14:52

Post by Misteriozni voz »

uh, dobro je. ja se uplasio da cu sada morati da sakupljam i za kacigu jos. joj, a gde bih nasao xxl kacigu.
luci
Posts: 43
Joined: 01 Aug 2006, 01:00

Post by luci »

to je i moj potajni strah bojim se da cu zavrsiti sa kofom od 25l na glavi
User avatar
xbajker
Posts: 33
Joined: 16 May 2006, 13:24
Location: Niš (centar Srbije)

Post by xbajker »

Kacigu nosim već 5 g. ali samo na trening vožnjama i turama gde sam stvarno izložen opasnosti od pada. Oni koji misle da je to kofa na glavi možda promene mišljenje kada pročitaju sledeću priču.

Prošle jeseni moj dobar drug a i dobar vozač, koji je i sam bio protiv nosenja kacige, je pao na bezazlenom spustu na planini Seliševica kod Niša i to ne velikom brzinom. Posledica je bila ta da je otkinuo parče kože sa arkade, umalo da izgubi oko itd.. Sad tu ima veliki oziljak i ne skida više kacigu čak i kada vozi uspon.

Iskreno receno mi jos nemamo dovoljno razvijenu svest o bezbednosti na biciklu pa je mnogima smesno kada vide bicikliste sa kacigama, mada i ja sam po gradu ne nosim kacigu. A uz to kako će da nateraju nekog dedu od 70g pa i starije da nosi kacigu kad sama kaciga košta više od njegove bicikle. Zakon o bic. stazama i pešacima možda može da se primeni u Beogradu ali sta je sa gradovima koji nemaju bic. staze.

I još da dodam u saobraćaju sam 12 g biciklom i svačega sam se nagledao kao što sam i svašta doživeo i preživeo, pa mogu da zaključim da na biciklu stradaju uglavnom starci i tetke koji ne gledaj gde voze ševrdaju putem kao da su sami na svetu i skreću kad im padne na pamet misleći da će se svi njima prilagoditi. Ja sam imao jedno takvo iskustvo kada sam preticao jednu tetku na izlazu iz Doljevca koja je bez upozorenja ne pogledavši iza sebe počela da skreće u levo. Srećom nije bilo vozila u susret pa sam je izbego za par santimetara. I zamislite ona me pitala gde ja gledam. O odgovoru koji sam joj dao maštajte sami (bio je živopisan).
Koja
Posts: 28
Joined: 18 Sep 2006, 17:04

Post by Koja »

IRalic wrote:Heh,kada malo padnes,jeste to parce stiropora na glavi moze da te spasi direktnog udarca u beton/kamen i sl.
a mozda i od milovanja asfalta obrazima ;)

Ali kad zveknes zapravo,ima da se raspadne na param parcad ..
Ali ajde,ublazi donekle udarac,nije da nije.

Ja sam u zivotu padao vise puta,
a posloednji put sam se tako prosuo na asfaltu,
kada sam pokusavao da letim sa bajsem
da me je rame bolelo 2 nedelje,kuka menjaca bila slomnjena i tako ..
ali ni jednom glavom nisam ni pipnuo asfalt !

E sad,za jurcanje po sumi,tu bih vec nosio slem,
jer su rizici za pad mnogo veci ..
Igore, ne bi trebalo da daješ "savete" tamo gde ili ne znaš, ili te ne interesuje da znaš, ili te baš briga, ili - sve skupa - daješ em pogrešan savet, em sve to može nekoga ko bi te poslušao i saslušao koštati glave.

Ljudi se obično ne lome svakodnevno i ne planiraju kada će da padnu, kada će neko da naleti, zbog koga će izgubiti ravnotežu, kada će neki automobil da izleti, neko dete, pešak, pas, mačka, plastična flaša soka ili piva, kada će guma da pukne ili 101 drugi razlog.

Kada se to desi već je kasno za prikupljanje iskustva - iskustvo je trebalo sakupiti od drugih.

Poznato je da su se mnogi ljudi pošteno izlomili i tako što su promašili stepenik, ne na pola stepeništa nego onaj poslednji, pri dnu, kada više nema gde da se padne... ili kada idu UZ stepenice pa im se učini da ima još jedan stepenik - a nema, i kad isto nema gde (mnogo) da se padne.

Mnogi su se izlomili prilikom ulaska/izlaska iz autobusa.
Mnogi su se izlomili jednostavno na sred ulice, iz čista mira.

Ne kažem da svi treba da nose kacige, ali je PRAKSA POKAZALA da motoristi, skuteraši, biciklisti, roleraši, rolšuaši, klizači, penjači, alpinisti, speleolozi, itd., TREBA da nose KACIGU.

Kaciga se nosi da bi se umanjila mogućnost da se prilikom pada ošteti deo tela koji je prilično lako oštetiti a prilično teško popraviti - GLAVA.

Pad sa bicikla zato što je neko prošao preblizu pored nas, ili smo naišli na neravninu, kolotrag, rupu, odvod vode, šaht... pad sa bicikla, na ivičnjak, nezaštićenom glavom, vrlo lako može značiti SMRT.

To što TI nisi pao na glavu NE ZNAČI da treba tako nezrelo da se istrčavaš i svima pametuješ kako je to neki siguran znak ili kako si time nešto dokazao. Nisi pao na glavu - super, ali nemoj druge "hrabriti" da i oni budu neodgovorni.

...neodgovorni prema sebi, prema svojim porodicama (roditelji, partneri, deca,...), prema onima sa kojima su krenuli u vožnju, prema svim ostalim učesnicima u saobraćaju (jer će možda neki nedovoljno savesni ili, još gore, nedužni vozač/pešak/dete da odgovara pred zakonom i pred svojom savesti ukoliko ima i malo učešća u tvom stradanju).

Babe i dede stradaju, biciklističke staze većinom ne postoje u manjim mestima, ali to ne znači da treba hrabriti ljude da se NE ZAŠTITE samo zato što "NEMA POTREBE JER JA NIKAD NISAM PADAO NA GLAVU" ili zato što komšiji to izgleda smešno.

Šta biste pričali o kondomima ne smem ni da pomislim... :roll:
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Post by pedja »

Licno, nisam pobornik nosenja kaciga iz bezbednosnih razloga, i to zato sto nisam uopste uveren da kaciga moze da spasi glavu. Moze manje vise samo da smanji broj ogrebotina i posekotina.

Medjutim, ja imam kacigu i nosim je. Jednom prilikom sam uzeo od kuma Sareta da probam kako ti izgleda voziti sa kacigom i .. svidelo mi se. Jeste da sam u pocetku sam sebi delovao smesan (mada, tako je bilo i sa biciklistickim gacama), ali jepreovladao komfor. Naime,kaciga ima vrlo lepu funkciju zastiote ociju od direktnog sunca (sto je meni uvek bio problem koji naocari nisu resavale) ali i vrlo dobroprovetravanje glave, sto jeu stvari i bio najvazniji razlog za odusevljenje. Kaciga je sva "rupicava" i vetar u toku voznje struji kroz nju hladeci mozak te tako pricinjavajuci neverovatno uzivanje, narocito ako je dan vreo kakav samo ume da bude.

Dakle, nemojte kupovati kacigu zato sto vas novi Zakon primorava, ili zato da civate glavu. Kupite je jer je to praktican i koristan deo opreme.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Ivini Kojo gde sam ja to rekao da kacigu ne treba nositi ?
I gde sam to hrabrio druge da je ne nose,i ne kupuju ?

To sto sam ja napisao je iznosenje licnog misljenja.
Ti si eto izneo svoje,koje je u suprotnosti sa mojim.

E pa sad ljudi to sve treba da procitaju,i prosude sami sta im je ciniti.
Probaj to da shvatis,i da budes malo manje politicki korektan.
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
luci
Posts: 43
Joined: 01 Aug 2006, 01:00

Post by luci »

xbajker wrote: Oni koji misle da je to kofa na glavi možda promene mišljenje kada pročitaju sledeću priču.
kofa od 25l je upucena velicini moje glave a ne tome da kaciga nije dobra stvar............. da vozim teren i da sam izlozen opasnosti od pada nebi ni razmisljao da se uputim bez kacige na voznju................ ali posto vozim asvalt nije mi toliko bitno jer nije toliko velik rizik........... barem ja tako mislim
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Pa pogledaj naseg kolegu koji je vozio - Beogradskom valjda - na asfaltu pa samo sto nije izginuo... mogao je slatko da pokupi glavom ivicnjak - a bas od toga bi te spasila kaciga...
Predlog: Stavite lubenicu u kacigu i bacite sa metar visine, a bacite drugu lubenicu bez kacige sa metar visine pa uporedite rezultate...
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
Koja
Posts: 28
Joined: 18 Sep 2006, 17:04

Re: kazne??komentar??

Post by Koja »

IRalic wrote:
Goran wrote:E sad, pošto je zabranjeno za automobile, valjda je i za bicikle jer nigde ne stoji da je to bic staza. Nije ni pešačka zona, nema ništa obeleženo. I kako sada tu uvesti red

Ako ima znak za zabranjen saobracaj,
to znaci da je zabranjen saobracaj motornim vozilima.
Dakle automobili,kamioni,motocikli,autobusi,sinobusi i dizel lokomotive nema sta tamo da traze ..

To ne znaci da je pesacima i biciklistima,i biciklima s motorom zabranjeno,
osim ako nije izricito naglaseno posebnim znakom.
Pročitaj/prelistaj značenja saobraćajnih znaka.

A evo ti, (već sam uputio na tu stvar ovde http://forum.freebiking.org/viewtopic.php?p=1925):
http://host.sezampro.yu/freebiking/Teks ... ik_big.jpg

Bicikl JESTE VOZILO i JESTE UČESNIK U SAOBRAĆAJU.

Na biciklistu (koji, dakle, vozi bicikl - ne gura ga, nije pešak) odnose se zakoni koji se odnose i na ostale vozače učesnike u saobraćaju.

Ali, ponavljam, najlakše će biti i tebi i svima nama ako ti samo malo prelistaš knjigu koju smo svi već prelistali, a tiče se polaganja za vozačku.

Da ti bude lakše, baš juče sam (konačno) bio na polaganju za A kategoriju (jer odavno vozim motor i "švercujem se" sa B kategorijom) i baš se to pitanje poteglo. Naravno da su se ljudi u komisji grohotom nasmejali, a onda pojasnili onima kojima nije bilo jasno: zabranjen saobraćaj SVIM VOZILIMA (ili: za sva vozila, kako stoji u zakonu), znači BAŠ TO - SVIM VOZILIMA; dočim zabranjen saobraćaj MOTORNIM VOZILIMA opet jasno govori da se odnosi SAMO NA MOTORNA VOZILA.

E sad, šta tu kome nije jasno ja zaista ne razumem.
Koja
Posts: 28
Joined: 18 Sep 2006, 17:04

Kaciga ZAISTA čuva glavu

Post by Koja »

IRalic wrote:Ivini Kojo gde sam ja to rekao da kacigu ne treba nositi ?
I gde sam to hrabrio druge da je ne nose,i ne kupuju ?

To sto sam ja napisao je iznosenje licnog misljenja.
Ti si eto izneo svoje,koje je u suprotnosti sa mojim.
Peđa wrote: Licno, nisam pobornik nosenja kaciga iz bezbednosnih razloga, i to zato sto nisam uopste uveren da kaciga moze da spasi glavu. Moze manje vise samo da smanji broj ogrebotina i posekotina.
Igore, iznošenje neverica tipa: "ma jok, bre, to se ne dešava; ok, možda u šumi, tamo bi još možda i pomoglo..." ili manje-više sličnih, kao i ova peđina, kao i još ko zna čije sve - krajnje je bezveze.

Jeste, ljudi će sami razmisliti... Samo, ljudi će lakše sami razmisliti ako im kažeš: "Skoči kroz prozor sa 10. sprata, videćeš da ništa ne boli!", i uvideti da im onaj ko ih tako savetuje nije prijatelj i da je verovatno kreten ili da ih (neodgovorno) zajebava, nego što će to shvatiti kad im kažeš da ostave pušenje jer puše otvrov, da ne gutaju Koka-kolu jer je govno, da sumanuto ne pretrčavaju ulicu ta autobusom jer tako pogine 1 od 1000, da vežu pojas u kolima jer...

Eto, pojas... Imaš ljude koji ne veruju da ga treba vezati.

U okviru nekih predavanja imao sam čoveka koji je profesor na faksu i koji radi u bolnici i u Urgentnom. I šta nam kaže čovek? Kaže, kad je bila ona akcija naplaćivanja kazni za nevezivanje pojaseva i kad su ljudi počeli da se vezuju (u gradu), procenat izlomljnih lobanja, kostiju lica, iskasapljene i rascepljene kože lica i obilnog krvavljenja u odnosu na ukupan broj nesreća koje se dese i koje se pokrpe u UC (o čemu se vodi precizna statistika) pao je sa 75+% na oko 25% (tamo gde tu teže nesreće i gde su delovi uleteli kroz šoferku ili prozor).

Međutim, kad se kacija završila i ljudi opet raspojasali, procenat ojađenih opet se vratio na staro.


Ali, kao i za kacigu, tako će ti i svaki vozač reći da on u te "bajke" ne veruje.


Vozim motor, nosim kacigu. Kada je zaboravim - vratim se po nju, ne sednem na motor.

Danas je nisam imao jer je ostala zaključana kod drugara. Osećao sam se... prepao sam se. Bilo mi je gore nego kad su me u početku terali da je nosim a meni smetalo... A motor ili bajs - pa po gradu je skoro isto: brzina 30-50, gužva, dva točka...

Kaciga štiti glavu i, kako reče Dejv, bacite dinar u vis i dočekajte ga na golu glavu ili na kacigu - razlika je ogromna!

Ko ne veruje neka baci dinar.

Ko ne veruje neka pozajmi kacigu i lupi šakom po njoj (dok je na glavi) a onda i po goloj glavi. Ima razlike, ha?
E sad zamislite kad padate na beton...
Koja
Posts: 28
Joined: 18 Sep 2006, 17:04

Re: Kaciga ZAISTA čuva glavu

Post by Koja »

Koja wrote: Vozim motor, nosim kacigu. Kada je zaboravim - vratim se po nju, ne sednem na motor.

Danas je nisam imao jer je ostala zaključana kod drugara. Osećao sam se... prepao sam se. Bilo mi je gore nego kad su me u početku terali da je nosim a meni smetalo... A motor ili bajs - pa po gradu je skoro isto: brzina 30-50, gužva, dva točka...
I da, pogrešio sam! Ne da sam pogrešio, nego...

Osećao sam se... mislio sam o sebi kao o pijancu koji umesto da se iz kafane vrati taksijem, on seda u auto i kaže "Ma jok, valjda se ništa neće desiti.... baš meni, baš večeras... ma jok!", a zatim daje gas i ...

Eto, iako je relacija bila kratka, seo sam na prokleti motor i sa ko zna kojim sve racionalizacijama pristupio "problemu trenutnog nemanja kacige", slagao sam sebe da je to ok i "samo ovaj put" i stigao srećno, živ i zdrav, na odredište.


Ljudi, kupite kacige, to ne košta mnogo, a ZAISTA ŠTITI ono najvrednije što imate - ŽIVOT!



Povrede glave mogu biti veoma teške, a posledice nenadoknadive i neizbrisive. Glava nije tvrđa od kamena, od asfalta, od zemlje, niti od pedale, ivičnjaka, branika, od najobičnijeg jebenog pada na sred biciklističke staze koji se desi jednom dnevno ... nekome ... ali ipak se desi svakog dana! ...Jer baš svakog dana iskoči neko dete, neka riba se zapriča, skrene i krene vam u susret, neka baba poklekne, neko šutne loptu, neki roler se naglo okrene, itd. Svakog dana neki bajker popije asfalt. To možete biti i vi, iako nikad u životu niste pali sa bajsa.

Zato se nosi kaciga, da sačuva svu pamet koju imamo i koja se nalazi ispod tanke i u poređenju sa tlom mekane opne koju zovemo "lobanja, tvrda glava".

A i, kako Peđa reče, ima nešto i u strujanju vazduha...

Eto, baš malopre sam pročitao, "Kurir" javlja, da ot tog strujanja 'oće bijna kosa da poraste, a ženama prestaju da se krzaju krajevi. Provereno! :lol:
User avatar
xbajker
Posts: 33
Joined: 16 May 2006, 13:24
Location: Niš (centar Srbije)

Post by xbajker »

Luci to poređenje sa kofom je bila dobra ilustracija da se kaciga prikaže kao nešto što je mnogina smešno. Nisam želeo da ti uputim ličnu kritiku, mada bih ti savetovao da ipak nosiš kacigu. Što se tiče asvalta i drumske vožnje, ona nije nimalo manje opasna od brda možda je i opasnija. Bar iz mog iskustva na spustu se često vozi između 50 i 80, to nisu nimalo bezazlene brzine. Pri takvoj brzini kamen veličine 2cm može da bude smrtonosan. BNiciklistička kaciga jeste krta i u tome je njena prednost laka je a pri padu puca umesto glave. Hoću reći da svojim pucanjem ona prva amortizuje udar. Kao što je Koja reko nikad se nezna kada ce nešto nepredviđeno da se desi.

Ja lično nisam padao na glavu, ali imam mnogo primera onih koji jesu. Pa sam učio iz tuđih iskustava.

Da ne zaboravim kaciga je isto tako dobra zaštita od sunca u vrelim letnjim danima. Ima kanale koji te hlade a sprečava da te sunce bije direktno u glavu.
:mrgreen:
Post Reply