kazne??komentar??

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

User avatar
xbajker
Posts: 33
Joined: 16 May 2006, 13:24
Location: Niš (centar Srbije)

Post by xbajker »

Kojo kad smo se već dotakli motora pre dve nedelje je jedan moj poznanik pao sa automatika, udario glavom od asfalt, pao u komu a u subotu 23. mu je bila sahrana. Nije imao kacigu. automatik ide prosečno 40 km/h. Pa sad oni koji misle da je vožnja na ravnom bezazlena neka budu zahvalni Božanstvima u koja veruju sto su živi i zdravi.

Kojo nemoj toliko da se nerviraš ni to nije dobro utiče na srce a ti ni kaciga ne pomaže. Odakle si?
Koja
Posts: 28
Joined: 18 Sep 2006, 17:04

Post by Koja »

xbajker wrote:Kojo kad smo se već dotakli motora pre dve nedelje je jedan moj poznanik pao sa automatika, udario glavom od asfalt, pao u komu a u subotu 23. mu je bila sahrana. Nije imao kacigu. automatik ide prosečno 40 km/h. Pa sad oni koji misle da je vožnja na ravnom bezazlena neka budu zahvalni Božanstvima u koja veruju sto su živi i zdravi.

Kojo nemoj toliko da se nerviraš ni to nije dobro utiče na srce a ti ni kaciga ne pomaže. Odakle si?
Ja viđao svojim očima... Zato se i nerviram jer, umesto da se prihvati nešto normalno i dobro, uvek se nađu pametnjakovići koji će stvar izokrenuti ruglu i ismejati. Na kraju, najviše što se da izvući jeste da ti se saspe u lice kako, jbga, svako ima svoj stav, kako je to privatna stvar svakog od nas, i kako... ... Ma...

Nije da me nervira sad nešto konkretno, mada i jeste :evil: , nego kad planiram da pročitam FB pričicu - moram da se provlačim kroz sve i svašta da bih sedokopao onoga što se (nekad) podrazumeva(lo) da je tu. I kad ja tamo, a ono međutim... :evil: - prođe voz, prođe me volja, vreme je za nešto drugo.

Ali da se držim teme (koja je ionako već odlutala): dobar si primer dao, nažalost.

Da opet odlutam: nervira me samo glupost, i to ona koja dolazi od ignorantskog stava. Kao, ne mora da znam, ali i te kako ima da imam "argumentovan" stav. :shock: ; ko mi se suprotstavi - taj je luzer...
I tako ti "stavovi"... Nervira me odomaćena neodgovorsnost, naročito kod mladih ljudi koji treba da grade na temeljima normalnosti, a ne na foliranciji, mrzi_me_da_se_iscimam_i_da_saznam_ fazonu i ostalim snobizmima.

Iz Beograda sam, tako da nošenje kacige najtoplije preporučujem.

A to da li će je nositi neki tamo deda iz nekog sela - to je krajnje minorna stvar. Možda hoće u Švici, možda ni tamo, možda tamo za 20 godina; znači kod nas za 50 ili 100, kad današnji klinci postanu dede.

p.s. Ne nerviram se... :evil: :D Eto vidiš?
Koja
Posts: 28
Joined: 18 Sep 2006, 17:04

36 km/h = 10 m/s

Post by Koja »

36 km/h = 10 m/s

25 km/h = 7 m/s

20 km/h = 5.6 m/s

18 km/h = 5.0 m/s

11 km/h = 3.1 m/s

07km/h = 2.0 m/s


Pa sad računajte kojom brzinom se lupa glava.


Osvrnite se oko sebe: soba u kojoj sedite dok ovo čitate dugačka je možda 4 metra, 5 eventualno, široka 3-4.

Pri brzini kojom vozite bajs na bici-stazi, ako pecaroš zamahne štapom i vi zbog njega padnete, samo dok kažete "hopa" glava je preletela 10-ak metara, zajedno sa ostatkom koji je prati. Sledeće "hopa" koje čujete ušima koje su možda tu a možda i ne, biće isprekidano "ho-jaoj, ohoho-jaoj-jaoj, opa-aha-haha-ujujuj".

Kaciga se, ako neki nisu znali, pravi tako da primi udarac, amortizuje ga i po potrebi se RASPRSNE (ako je jači udar) ali tako da se glava sačuva.
Dakle, kaciga nije CIGLA pa da SVE IZDRŽI, ona je NAMERNO PROJEKTOVANA da PUKNE, ako će na taj način ublažiti udar (a ne ga preneti sa glave na nabijanje vrata ili jednostavno zadržati metak ako treba).

Bilo kako bilo, bez kacige glava je prepuštena samoj sebi.
Koja
Posts: 28
Joined: 18 Sep 2006, 17:04

...A glava služi za razmišljanje, ne za umekšavanje pada.

Post by Koja »

Zaboravih malopre da dodam:

...glava služi za razmišljanje, a ne da telu bude mekše kada padne na nju. :D

I, ovaj post i svoje javljanje zaključio bih rečima dragog nam Duška Radovića koji je kazao, parafraziram:

Postoje dve posebne situacije: kada se ženi i kada se bira posao; ako čovek tada ne razmišlja - razmišljaće ceo život. :(


Dodao bih: i kada odluči da ne nosi kacigu. :lol:
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Iz ugla takmicarskog MTB-a: na trci ne mozete ni ucestvovati bez kacige. A da je ova vise puta spasla zivot takmicarima - o tome ne treba ni govoriti!
I jos jedan primer: prosle godine drugar je pao sa bajka na nizbrdici od topciderske zvezde ka bigz-u. Nije imao kacigu i zaradio je 6 kopci na glavi. Otad vise nije ni seo na bajk...
Image

MTB-VRH brate!!!
luci
Posts: 43
Joined: 01 Aug 2006, 01:00

Post by luci »

kojo razmisljas kao pravi beogradjanin.. prepostavljas da su svi iz metropole,, ja sam "dete" sa sela gde nema ivicnjaka i guzvi, a pritom sam udaljen 60km o najblizeg brda tako da rizik nije toliko velik padao sam i udarao glavu i vozim prilicno brzo i kazem da je kaciga korisna stvar pri padu ali mislim da treba ostaviti ljudima na volju da lice je nositi ili ne a ne kaznjavati ih............... isto kao i sa pojasom...
nino
Posts: 33
Joined: 13 Aug 2005, 10:40

Post by nino »

Nazalost jutros je poginuo jos jedan mladi biciklista,gledao sam na rts.Uleteo je brzo u krivinu i izgubio kontrolu i udario glavom u branik.Ne znam da li je imao kacigu na glavi ili ne..
User avatar
random
Posts: 148
Joined: 11 May 2006, 23:59
Location: NBGD

Post by random »

Sto se tice propisa za bicikliste:
-stari zakon o bezbednosti u saobracaju
www.advokatska-komora.co.yu/zakoni/srbija/z_bezbed.htm
-novi zakon
http://www.mki.sr.gov.yu/dokumenta/Nacr ... racaja.pdf
U starom zakonu nista ne pise za kacigu. U novom se nenosenje placa 1000 dinara.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Mogli bi i da ga zabrane. Bicikl, mislim...
Od ničega smo dobili uglavnom gomilu zabrana.

O tome kako će neki seoski pandur da protumači ometaju li bisage upravljanje biciklom ili ne, neću ni da razmišljam.

I naročito bih voleo da vidim kako će to da METNU kacigu na glavu nekom lokalnom čiči koji svakodnevno biciklom piči u baštu...

Need for SPD:Underground
On roads everywhere
SOON
luci
Posts: 43
Joined: 01 Aug 2006, 01:00

Post by luci »

cekaj jel to aktuelno ili tek treba da se donese......... prilicno je glupo da te cimaju po selendrama u naselju da nosis kacigu.... ja sam cesto na putu vidjao pandure pa me nisu zaustavljali i cimali
User avatar
random
Posts: 148
Joined: 11 May 2006, 23:59
Location: NBGD

Post by random »

Nisam napomenuo - nacrt zakona, koji treba da bude donesen do 31.12.2006. Nista se ne menja znacajno u odnosu na stari, sem za to sa kacigom. A bas da ce da smaraju cice koji prevezu 200 m... Slicni zakoni postoje na zapadu i pored toga bicikli se, gledajuci celo stanovnistvo, mnogo vise voze nego kod nas.
Sme li bicikl da se vozi autoputem (moze li je vec druga stvar :) )?
Makarenko
Posts: 100
Joined: 27 Jan 2006, 09:34
Location: Sombor

Post by Makarenko »

ja sam "dete" sa sela gde nema ivicnjaka i guzvi, a pritom sam udaljen 60km o najblizeg brda tako da rizik nije toliko velik
I ja sam ravnicarski provincijalac, tako da znam sta hoces da kazes. Ali nosenje kacige nije vezano iskljucivo sa sa ivicnjacima ili guzvama. Problem sa mnom, ili bilo kojim drugim lokalnim cicom, je u tome sto cim se udaljim 200m od kuce ja sam na magistralnom putu. Nema ivicnjaka, nema neke pretjerane guzve, ali ima morona za volanom koji misle da je drum njihovo dvoriste. Da ne nabrajam puno primjera: od cesanja upravljaca retrovizorom, do preticanja tegljaca od strane tegljaca - biciklista ide u susret , pa sta, tezi sam od njega oko 2000 puta, a on , i onako, moze da skrene u grmlje i sl. Vecina vozaca se ponasa, vise - manje fer, ali dovoljan je jedan...
Takodjer, primjetio sam razliku u ponasanju vozaca od kada nosim kacigu. Vise nisi potencijalno pijani deda na biciklu, vec, skoro, ravnopravan ucesnik u saobracaju. Naravno, problemi i dalje postoje, ali se nesto i promijenilo. Ne stavljam kacigu kada idem u trgovinu, ali na otvoreni put ne izlazim bez nje.
Mogu da zamislim da je u glavnom gradu situacija nesto drugacija i da nosenje kacige u gradskoj voznji, uopste, nije losa ideja.
Po novom zakonu, nosenje kacige ce biti obavezno. Treba li kaznjavati one koji je ne nose? Treba. Isto kao i sa pojasom. Ni on ne stiti nikoga, osim onoga ko ga veze, pa niko ne pravi pitanje zasto se kaznjavaju oni koji ne nose pojaseve.
Kao i svuda, stvar je u novcu. Jeftinije je natjerati 1 000 000 ljudi da daju 1000 dinara za nekakvu zastitu, nego odrzavati njih 10 u komi 25 godina, ili lijeciti njih 3000 godisnje, ili ih 100 godisnje sahraniti. I nema nista pogresno u toj logici.
Sme li bicikl da se vozi autoputem (moze li je vec druga stvar Smile )?
Ne smije. Na autoputu postoji donje ogranicenje brzine. Mislim da je 40km/h. Ne smijes voziti sporije. Ovolika brzina nije problem nekim biciklistima, ali mogu li je odrzavati par sati ako nisu profesionalci? Zaustavnom trakom je zabranjeno kretanje. Cini mi se cak da postoji i ekspilicitan zakonski propis koji zabranjuje voznju bicikla autoputem, ali to neka provjere oni koji imaju razne knjige :) , ja nisam siguran.

Pozdrav
Makarenko
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Autoputem je zabranjeno kretanje biciklima.
Naravno, na ostružničkoj petlji nema ni drugog puta ni murije, pa je tu dozvoljeno ;)
(A i spust od Surčina je pristojan - mada će se stvari verovatno promeniti kad se saobraćaj tuda pojača)


Još što se tiče zakona: to sa obaveznm kacigama je sviranje. Znači, kad ponovo krene sezona (onima kojima će ovih dana prestati, jel), moraće da isteraju celu policiju na bic staze da kažnjava SVE njih?

Uzmimo u obzir da je pojas došao zajedno sa autom i da je nevezivanje istog obično teranje inata, a da kacigu treba i platiti I nositi kako treba da bi imala ikakvu svrhu.
Pojas ionako svaki drugi ne vezuje, pa ih već i murija kulira.

A to ko sve više ne sme da vozi bicikl ume jaaaaako podseća na ono, ne smeš u vodu, prvo moraš da naučiš da plivaš.

Još da ceo ovaj tekst nije Kalimero nepravda!...
User avatar
random
Posts: 148
Joined: 11 May 2006, 23:59
Location: NBGD

Post by random »

Ovo za autoput sam pitao zato sto u ovom zakonu nista eksplicitno ne pise (jedino mozda u nekom podzakonu), a nigde nisam video znake za zabranu za bicikle ili motore. Bas da ce murija da juri ove na bic stazama ne verujem. Ali oni koji voze kolovozom su skoro ravnopravni ucesnici, i kada moraju motociklisti, trebalo bi i biciklisti (mogu da razviju dovoljnu brzinu da pri padu razbiju glavu). Zakon treba da omoguci bezbednost svim ucesnicima u saobracaju, a ne da pusta svakome da proizvoljno ocenjuje rizik pa da bude svasta. I kao sto Makarenko rece, drzava nece posle da se bakce oko onih neopreznih. I na bici-stazi moze da se zagine. Moj drug je imao direktan sudar sa drugim biciklistom, na Dunavu, zaobilazili su pesaka, obisli ga sa iste strane, medjutim ovaj je ukocio i preprecio se a moj ortak nije... Ipak njemu nista nije falilo a ovaj zamalo da je tresnuo glavu i slomio ruku i rebro. Sta bi bilo tek pri brzini od 40 km/h (ogranicenje na bic. stazama, ali po novom zakonu 25?!!?, prekrsio sam stari, a novi cu izgleda svakog dana, ovo ogranicenje bas i nema smisla, pogotovo kad je pesacima ograniceno kretanje po stazama)?
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Za autoput jeste definisano..

Autoput ti je saobracajnica rezervisana za saobracaj MOTORNIH vozila, na kojem nema ukrstanja u nivou, na kome je zabranjena vuca vozila (ako se pocinje vuci na autoputu to se sme vrsiti do prvog iskljucenja (inace kad se vuce neko vozilo max brzina je 40 na sat)), takodje na autoput ne smeju da izadju vozila koja ne mogu da razviju minimalnu brzinu od 40.
E sada... interesantna podela postoji u nekoj matoroj knjizici koju mi je citala drugarica... postoje motorna vozila a postoje i vozila na motorni pogon! A ta dva nisu ista... motorna vozila su ako se dobro secam vozila cija je namena prevoz lica i tereta... tako da traktor tu ne spada, traktor spada pod vozila na motorni pogon... e sada mozda je i ta knjizica prevazidjena...
A sto se tice znaka... Igore sta da ti kazem... po istoj toj knjizici ja i ti nismo u pravu...
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
Post Reply