kazne??komentar??

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Čemu komplikovanje i knjižice? Ako nisi auto ili kamion (ili neki motor iznad klase vespica i tomosa), nemaš posla na autoputu.

Bicikl u svakoj kombinaciji ne dolazi u obzir.
User avatar
xbajker
Posts: 33
Joined: 16 May 2006, 13:24
Location: Niš (centar Srbije)

Post by xbajker »

Za one koji su ravničarski i asfaltni vozači i misle da im se ništa neće dogo diti ako padnu mogu samo reći da udarac o asfalt mnooooooooooogoooooooooo više boli nego udarac u zemlju ili rizlu.
kaciga je jako korisna u gradu ali je još korisnija na putu. Želim upozoriti na to: Mi smo na putu jedna obična vertikalna linija koju vozači vozeći brže od 70 km/h skoro i ne vide dok nam se ne približe a tad je kasno tako da treba mnogo više mi da vodimo računa.

A to da kaciga daje izgled ozbiljnosti vozača to je tačno, ako ništa drugo bar malo obrate pažnju na kacigu.

A i to da je razbijanje glave slobodan izor i to je tačno. Mi koji smo skrenuli pažnju na nošenje kacige uradili smo to dobronamerno da oni koji ih ne nose malo razmiksle o tome, a ako neko voli da razbija glavu i misli da to nije ništa neka mu :lol:

A što se tiče zakona treba da se uvede kako za grad tako i za selo i sva mesta gde bajk može da se vozi. Vožnja na selu nije nimalo manje opasnija od one u gradu, ato kažem iz ličnog iskustva pošto sam po ovim mojim Južnjačkim selima ima mnogo više incidenata nego u gradu. :mrgreen:
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Post by bluealek »

xbajker wrote:Želim upozoriti na to: Mi smo na putu jedna obična vertikalna linija koju vozači vozeći brže od 70 km/h skoro i ne vide dok nam se ne približe a tad je kasno tako da treba mnogo više mi da vodimo računa.
Mislim da je ovo zaista JAKO važno, to je nešto što bi oni biciklisti koji ne voze kola trebalo non stop da ponavljaju kao mantru ne bi li jednom za svagda sebi utuvili u glavu. Ukoliko nisi u stanju da sagledaš saobraćajnu situaciju i iz drugog ugla mogu olako da ti se omaknu kvalifikacije o "bahatosti" vozača i ne vođenju računa o biciklistima, ali kad sedneš za volan skapiraš da čovek uopšte ne mora da bude ni bahat ni neoprezan da bi, potpuno nehotično, ugrozio biciklistu u saobraćaju.

VEOMA JE BITNO koliki deo vidnog polja ti kao biciklista ispunjavaš vozaču, i to čak više kada te gleda u retrovizorima nego ispred sebe. Biciklista ispunjava VEOMA MALI deo vidnog polja, što igra ogromnu ulogu u mogućnosti da bude uočen kasnije nego što bi trebalo (i to od strane ljudi koji nikakvog problema sa vidom nemaju). Biciklista očas posla vozaču može da se nađe u mrtvom uglu, mnogo, MNOGO lakše nego drugi automobil.

Meni se u saobraćaju kosa digne na glavi od skuteraša, sav sam kao na iglama kad se nalaze oko mene, jer mi se čas nađe s jedne strane provlačeći se između kolona, čas s druge, taman sam pomislio da je negde ispario a on se naprasno stvori na par cm od mene. Ljudi misle da su izuzeti od svih saobraćajnih pravila, a neka pravila su zaista izmišljena kako bi se povećala bezbednost. Pre svega njihova, jer ako me svojim manevrom dovede u situaciju da ga nisam video i da zato nisam svestan njegovog prisustva, mogu da ga ucmekam ko muvu čak i dok vozim 100% skoncentrisano i gledam na sve strane (ljudski pogled, za razliku od kameleona, ima tu manu da u jednom trenutku može da bude usmeren samo u jednom smeru :roll: ).

Upravo zbog toga aplelujem na SVE bicikliste koji još nisu položili vožnju da to učine i da barem malo provozaju auto, jer je to jedini način da shvate šta kao biciklisti u saobraćaju NE SMEJU da čine kako bi drugi uopšte bili u prilici da efikasno brinu o njima.
User avatar
random
Posts: 148
Joined: 11 May 2006, 23:59
Location: NBGD

Post by random »

Znao sam da na autoputu ne smeju da se voze bicikli (doduse, vidjao sam neke ludake na Gazeli), ali nigde nisamo video pravilo koje to definise, pa sam u jednom trenutku pomislio da postoji rupa u zakonu, koju ne bih ipak nikako iskoriscavao (pa da zavrsim pod tockovima turskih i nemackih drumskih krstarica). Slazem se i sa Bluealekom, ni vozacima nije bas lako da uoce biciklistu, ali ipak ima i onih nekulturnih i opasnih. U poslednje vreme, ipak vidjam sve vise biciklista na kolovozu cak i na prometnim ulicama. Vozaci se privikavaju polako na njih. Ja licno se uzdrzavam od tog da vozim npr. Bulevarom Mihajla Pupina, iako tamo vidjam dosta biciklista, i vozaci autobusa obracaju paznju na njih. Dok se mi mucimo, u Svajcarskoj cak i na putevima po alpskim bestragijama postoji biciklisticka traka.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Bul. Mihaila Pupina je skroz opustena ulica, i ja sma tuda vozio... siroko je i opusteno... nema guzve... ono sto treba da te brine je Bulevar Kralja Aleksandra... e to je centar grada, ljudi ispizdeli zbog guzve, gledaju gde da se provuku i samo im fali neki biciklista... u najgorem secanju mi je trg nikole pasica kad se iz terazijskog tunela krene desno prema bulearu... inace ni terazijski tunel nije toliko strasan..
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Nije valjda da kroz njega voziš?
Ako sprint kroz Kneza Miloša u špicu nije zdraviji za pluća od toga...
User avatar
random
Posts: 148
Joined: 11 May 2006, 23:59
Location: NBGD

Post by random »

Da, Bulevar kralja Aleksandra je sav u haosu stalno, idu tramvaji tamo-vamo, automobili takodje i svako od njih hoce da vas odgura u putanju ovog drugog. Vozio si Terazijskim tunelom? Kuda si uspeo da se provuces? Kneza Milosa je gadna nizbrdo, kola se tu zalecu i malo fali da te pokupe.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

hvatas zalet, ako si vernik prekrstis se, i uletis... manje mi je opasan terazijski tunel nego onaj tunel izmedju rozaja i berana.... vozaci su me uvek pristojno obilazili u terazijskom - nikada tu nisam imao problema osim straha i osim zagadjenog vazduha :)
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
xbajker
Posts: 33
Joined: 16 May 2006, 13:24
Location: Niš (centar Srbije)

Post by xbajker »

Momoci kakve veze ima gubljenje pluca po bulevarima sa kaznama i bezbednosti u saobracaju? Molim vas da se drzite teme jer nema bulevara samo u Beogradu i drugi su zagadjeni skoro da nema druma u Srbiji gde nema izduvnih gasova od automobila. Iskreno receno najvise mrzim dizelase pogotovo starijeg datuma, kao i lokalne autobuse i stare kamione. Nemojte se ljutiti zbog opaske ali zagadjenje je svuda oko nas. To bi mogla biti nova tema, a ovde se treba drzati stare. Ova tema inace nije uopste naivna jer svakog dana dozivim nesto novo.

Danas zamalo da poginem dvaput prvo od jednog audija koji je preso u moju stranu, a posle od jednog majmuna na skuteru koji je u jednosmernoj vozio na zadnjem u suprotnom smepu i kroz masu studenata, posto ulica prolazi pored fakulteta. Ovo su samo primeri koje verovatno svi imate, tako da se time treba zaista pozabaviti.
:wink:
User avatar
random
Posts: 148
Joined: 11 May 2006, 23:59
Location: NBGD

Post by random »

Kola koja se isparkiravaju uz ulicu mogu da budu gadna. Moj ortak je jednog dana izbegao jedan udes i doziveo drugi. Prvo u Narodnih heroja kreten nasred ulice sirom otvori vrata i samo sto se i ortak a bogami i ja u njega ne zakucasmo u ta vrata. Posle u Bul. AVNOJ-a ispred policije je sa parkinga izasao jedan lik bas u trenutku kad je moj ortak prolazio, i posledica je bila nekoliko nedelja onesposobljenosti za voznju i trening (skocni zglob). Covek ga nije video, jos sreca da cim ga je opalio je zakocio, bilo bi svasta. Ugaoni precnik bicikliste po horizontali je tako mali da se stvarno ne moze videti kada si skoro 90 stepeni u odnosu na put. I po gradskim "voznjicama" zatreba kaciga (da je bio malo brzi, drug je mogao 'ladno da preleti).
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Sve to stoji,da se bicikl manje primeti od auta i to sve ..

Ali kako ja nikada nisam promasio biciklistu ?
Kako ga primetim na kilometar kada vozim 120 na otvorenom putu ?
Na vreme usporim,ili pak ubrzam,da bi izbegao mimoilazenje
kada drugo vozilo ide iz suprotnog pravca,i potpuno predjem u drugu traku,kako bih biciklisti dao prostora.
Mozda zato sto znam kako to izgleda iz pozicije bicikliste ? hmm,mozda ..

Taj koji "nije video" biciklistu,ustvari nije ni gledao,
jer je kucao sms,menjao radio stanicu,
ili blenuo na neku drugu stranu,ovlas presao pogledom pre izparkiravanja,skretanja,itd. ili mu pak trebaju naocare.

E sad,posebna su prica oni likovi,
koji mi na otovrenom putu prodju bas u trenutku kada iz suprotnog pravca
ide drugi auto i mimoilazimo se svi troje u isto vreme.
Naravno pre mimoilazenja nije bilo drugih vozila iz bilo kog smera.
Za to stvarno treba imati talenta,ja sam probao da to namernuo uradim par puta,i nisam uspeo ;)


:)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Meni se možda nekad desilo da nisam u istoj tački sa još 2 auta pri mimoilaženju...

A oni što ne gledaju - pa, proletos mi iz uličice između merkatora i republičkog izleće crni PUCH, seče me na pola metra i vraća se u mene, napravivši valjda malo veći luk nego što je planirao, pa da vrati u traku. Otpuštajući kočnice, razmišljam se da'l da mu se nadavam ćune, ali unutrašnji glas mi reče da ipak ne, jer je ovo toliki slepac da jednostavno mora da je pandur.

Gle čuda, 20m kasnije, baja skreće na plato pred sup-om, a tu zatečeno uniformisano lice se koči u salutiranju.

Hehe.
luci
Posts: 43
Joined: 01 Aug 2006, 01:00

Post by luci »

pa posto smo manji moramo da pazimo na sebe ja kad pomislim da ovaj u kolima pomislja da se isparkira bezim sto dalje mogu....
meni se desilo da je neka cura skretala dok sam je ja obilazio naravno nije izdala zmigavac na vreme i sta sam mogao nego da kocim i nadam se da cu uspeti posle sam hteo da joj se nacestitam mile nove godine ali nisam posto je i keva bila u kolima sa njom a i poznajem devojku pa nisam hteo da ispadnem svinja
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Trebao si to da rešiš posle u 4 oka :twisted:


INače, i ja sam imao epizodu sa cavom koja bi skrenula levo.. ne, desno... ne, levo... ne, desno... u deset metara. Međutim, pošto je nisam znao i bila je sama,poželeo sam joj sve najlepše :)
luci
Posts: 43
Joined: 01 Aug 2006, 01:00

Post by luci »

ma sreca pa sam iz provincije inace bi verovatno imao stanglu kojom bi razbijao prozore...

evo naprimer idem potpuno normalno ivicom puta i ukljucujem se na put sa pravom prvenstva kad neki magarac kolima sece krivinu skroz nepropisno i ide na mene da se nisam sklonio maltene u kanal jeli bi paprikas i proslo to a on gleda zamnom ja mu samo mahhuo u fazonu idi u k... i nastavio dalje sta da mu radim
Post Reply