[pitanje pre svega za Mišu] geologija za planinare

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Jovanovic
Freebiker
Posts: 128
Joined: 09 Apr 2005, 21:26
Location: šabac
Contact:

[pitanje pre svega za Mišu] geologija za planinare

Post by Jovanovic »

(ispisao MišaXTR na mailing listi)
To mogu da potvrdim, jer sam kao geolog tamo boravio i presao terena i
terena, prava uzivancija...steta sto u to vreme nisam imao MTB bajk...
Hej, Mišo, pa kad si već profi geolog, ajde preporuči mi neku naučnopopularnu literaturu na tu temu.
Mene dosta (i sve više) zanima stenje i kamenje, pre svega ono koje viđam po našim balkanskim planinama, i stvarno bih voleo da znam nešto više i o hemijskom sastavu stenja i o reljefu i interakciji litosfere sa vodom, i o prostiranju različitih tipova stena na konkretnom terenu (pre svega širom Balkana). Par puta sam guglao na tu temu ali nisam baš zadovoljan rezultatima. Pre par godina sam kupio udžbenik geografije za 1. razred gimnazije i volim da ga prelistam, ali voleo bih ipak neku detaljniju i ozbiljniju literaturu.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Dobra ideja. Pogotovo ako ima nešto na netu, da se ne zezamo sa rudarsko geološkim udžbenicima :)

Evo, ako te put nanese od Aleksinca ka Sokobanji, skrenućeš kod motela 'Mali cvet' na česmu da se napiješ odlične vode. Primetićeš da je, za razliku od okolnog škriljca, to brdo ispod kojeg je izvor sastavljeno od crvenog peščara.

btw http://en.wikipedia.org/wiki/Geology ?
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Na Geoloskom faks-u je svojevremeno bilo da se kupi citav komplet knjiga o geologiji, paleontologiji, nekih 20-30 knjiga za smesno male pare.
Jos veci kuriozitet je to da je povez tvrd karton, stvarno odradjeno odlicno! Ovo nisu udzbenici, vec kao komplet knjiga o geologiji.
To mozes da pogledas u biblioteci na odseku geologije na ekonomskom faksu kod stanice.
Dalje, knjiga ima i na samom RGF-u u Djusinoj ulici.
Ono sto ja mogu da preporucim je istorijska geologija - neke 3 knjige o sastavu i starosti stena ne samo kod nas vec i u svetu, od pocetka ( pre-ambrijuma ) pa na ovamo. Dalje, tu ti je petrografija ( petrologija ), kao i opsta geologija. Metamorfologija dotice ovo sto si pomenuo - povrsinski reljef i opis istog...
Knjige su uglavnom obimne, osim nekih, pa ne preporucujem neki vid kopiranja jer bi to dosta kostalo.
Moj diplomski je bio recimo vezan za paleofloru Fruske Gore - lokacija Vrdnik...eto kako me je i to vuklo na MTB, a da nisam ni znao... :D
Ako ti treba jos nesto konkretno - slobodno pitaj.
Image

MTB-VRH brate!!!
User avatar
dookie
Posts: 16
Joined: 30 Mar 2007, 15:52
Location: Belgrade
Contact:

Geologija

Post by dookie »

Wow...geologija! Extra!

Pa ovako ove knjige su bile na RGF-u, ali ih vise nema. Iskreno mislim da je to malo preobimno za nekog ko hoce samo informativno da prouci geologiju Srbije.

U poslednje vreme je izaslo dosta zanimljivih knjiga koje su onako dosta razumljive i za raju kojoj nije struka geologija!

npr. Petrologija, Geomorfologija, Istorijska geologija, Mineralogija...

Moja preporuka da nadjete u bibliotekama, pre svega na delu RGF-a na Ekonomskom fakultetu i na samom RGF-u... sledece knjige...

P. Nikolic "Osnovi geologije i opsta geologija"
L. Pesic "Osnovi Geologije" Endodinamika i egzodinamika
Bilo koja knjiga o stenama...dakle neka petrologija.
Ima dobrih knjiga o geotektonici (nastanak planina, tektonskih rovova, ostrva, vulkana i sl...) dakle sve stvari koje dovode do cunamija i sl. katastrofa...

Nista ako nekog zanima jos toga neka mi se javi pa cu da pomognem.

Inace ja sam diplomirao na Geoloskoj gradji Vencaca i karakteritike u vezi min. voda za potrebe "Knjaz Milosa"!
Post Reply