Nove staze na Novom Beogradu

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

mixitron wrote:Wtf is that, Dart Biker?
Mislis bajkerKA ? :D

To je Volvo Extreme Gravity Racer :) iz samog naziva se naslucuje cemu i kako sluzi ;-)

Znaci nadjes dovoljno strmo brdo bez krivina,legnes i pojuris koliko god smes :D

Image


Pomocni tockici su samo "landing gear" da se ne izvrne dok stoji u mestu.



`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

IRalic wrote: Mislis bajkerKA ? :D
`

AAAAA! ОСЛЕПО САМ, ОСЛЕПО САМ, ОСЛЕПО САМ!
User avatar
igor
Posts: 63
Joined: 23 Aug 2007, 19:22
Location: Beograd

Post by igor »

U toku je obnova starih i izgradnja novih biciklističkih staza
8.8.2007.

U ulicama Marka Čelebonovića, Huga Klajna i Nedeljka Gvozdenovića na Bežanijskoj kosi u toku je rekonstrukcija biciklističkih staza u dužini od 2,5 kilometara. Radovi se istovremeno nastavljaju i u ulici Savski nasip, u Omladinskih brigada, Milutina Milankovića, Narodnih heroja, Otona Župančiča, Goce Delčeva i u Bulevaru Zorana Đinđića.

Ovi radovi deo su projekta razvoja biciklističkih staza u ukupnoj dužini od 50 kilometara, koji je pokrenula opština Novi Beograd u saradnji sa Direkcijom za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda. Za rekonstrukciju postojećih i izgradnju novih površina koje će korisititi biciklisti, izdvojeno je 80 miliona dinara.

- Završeno je usklađivanje projektne dokumentacije jer su tri različite firme radile projekte koje je trebalo usaglasiti i do sada radovi dobro napreduju. Nastojimo da tokom avgusta izgradimo 20 kilometara biciklističkih staza, do kraja godine biće uređeno još desetak kilometara, a preostali deo od ukupno 50 kilometara u planu je za narednu godinu – rekao je Đura Vranješ, direktor građevinske operative JKP „Beograd-put”.

Do sada je u ovim ulicama skinut stari sloj asfalta i u toku su pripreme za postavljanje nove podloge i ivice od crvenog asfalta. Staze će biti široke dva metra i predviđene su za dvosmerni saobraćaj biciklista. Posle asfaltiranja biće postavljena saobraćajna signalizacija i uređeni ivičnjaci na raskrsnicama.

Informativna služba Gradske opštine Novi Beograd
http://www.novibeograd.org.yu/default.a ... 2554&od=20#
Goran wrote: A te jednosmerne, ako su široke 1m, mislim da je to dovoljno za preticanje.
Ne verujem da je to dovoljno za preticanje, npr. meni je volan sirok 58cm (ja jos malo siri) nema teorije o preticanju tu.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Mislim da je minimalna propisana širina jedne bicilističke trake 70 cm.

A sada o zgodi od jutros :)

Pedalam tako niz onaj-široki-bulevar-na-Nbgd-gde-drug-Ralić-diluje-palačinke, i tek iza sebe čujem jedno manje-više pozdravno 'tru-tru'. Bacim pogled, ide neki auto sa NI tablama, unutra meni nepoznate face. DooBrooo, niko mi nije mahnuo, rekoh ajd', dobro. Pedaliram dalje prema Areni i iskoristim priliku da (na bezbedan način) klisnem kroz dva crvena semafora na pešačkim prelazima.
U neko doba, stižu mene Nišlije, i kreću da voze na par sa mnom.

Dovikuje mi vozač, 'Imaš stazu gore!'

?!?

Odgovaram mu da je to za pešake, i nastavljam dalje :P Oni skreću na petlju, a ja nastavljam pravo.

E sad.
WTF je čovek hteo?
Da me dobronamerno upozori? Da me neagresivnim putem obavesti da mi nije mesto na ulici jer sam, pobogu, na biciklu? Da se pohvali da tu imam bic. stazu?

Elem. Gvirnem ja na tu stazu. Fakat, izvučena linija po pešačkoj stazi. Pretpostavljam da je za bicikle predviđen onaj uzani deo, što kaže Igor, volan mi širi od nje.

Nešto kasnije, preskočim guzatu tetku koja je udarila posred potpuno odvojene bic staze (ona pored marine na Adi) i obiđem nekakve štapove za pecanje koji su je potpuno pregradili. Da su bili malo skuplji, pa da s merakom prevezem preko njih. :x

Nešto kasnije, završavam tamo gde nema ni biciklističkih staza ni prepreka ;)
User avatar
Serb
Posts: 107
Joined: 03 Feb 2005, 08:20
Location: On the top of the mountain

Post by Serb »

mixitron wrote:
Pedalam tako niz onaj-široki-bulevar-na-Nbgd-gde-drug-Ralić-diluje-palačinke, i tek iza sebe čujem jedno manje-više pozdravno 'tru-tru'. Bacim pogled, ide neki auto sa NI tablama, unutra meni nepoznate face. DooBrooo, niko mi nije mahnuo, rekoh ajd', dobro. Pedaliram dalje prema Areni i iskoristim priliku da (na bezbedan način) klisnem kroz dva crvena semafora na pešačkim prelazima.
U neko doba, stižu mene Nišlije, i kreću da voze na par sa mnom.

Dovikuje mi vozač, 'Imaš stazu gore!'
....

... i obiđem nekakve štapove za pecanje koji su je potpuno pregradili. Da su bili malo skuplji, pa da s merakom prevezem preko njih. :x
...
Nishlija s..., ako je dobronameran dacje zhmigavac i obicjcjete a necje se praviti pametan. Shto se pecarosha tiche oni tu pecaju mnogo pre biciklistichke staze i placjaju (bar bi trebalo) shto tu pecaju.

Pozdrav Viktor
Image

You mess with a rest now the best will make a mess.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Serb wrote:pecaju mnogo pre biciklistichke staze i placjaju (bar bi trebalo) shto tu pecaju.
Ma da, al' ovo je prvi put da su razvalili štapove preko cele staze. To je uvek bilo u fazonu 'evo ga ovde moj ćošak' i nema problema.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Serb wrote:
Shto se pecarosha tiche oni tu pecaju mnogo pre biciklistichke staze i placjaju (bar bi trebalo) shto tu pecaju.
Da.Meni ispred kuce u Indjiji je nekad bila letnja basta kafica.
Posle izborne kampanje 2000 godine je basta nestala a nastao parking (koji se placa)
To sto mi je nekad bila tu basta,i sto sam debelo placao za nju,
ne znaci da sada mogu da parkiram dva stola i stolice na parking,
a jos i da ne platim parkiranje za iste ;-)

Isto vazi i za pecarose ..


A apropo staze u Z.Djindjica,fakat su udarili nekakvu cudnu liniju po dosadasnjoj pesackoj stazi na delu ud Merkatora do Arene.
Pitam se cemu to sluzi ? Da se ne sudare mame sa kolicima jer svaka ce znati koja je njena strana ??
Na onom zavrsenom parcetu pri kraju bulevara (kod perpera) sam vec video pesake koji su zaposeli bas tu novo izgradjenu bici stazu.
Po onom starom delu,gde bi sad trebalo da idu pesaci niko ni ne ide,valjda im previse truckavo ..
A ove sto "grade" bas pre puta mene (prosiruju trotoar) gledam vec 2 meseca kako se razvlace ko gliste svaki dan.
Malo lupe lopatom tamo,malo amo,viljuskarac premesti kocke s jednog kraja na drugi svaki drugi dan,i jos ih za to neko placa ..
Do sad su mogli izgraditi svih 50 km,da rade kako treba ..

Srbija .. :roll:


`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Post by Goran »

igor wrote:
Goran wrote: A te jednosmerne, ako su široke 1m, mislim da je to dovoljno za preticanje.
Ne verujem da je to dovoljno za preticanje, npr. meni je volan sirok 58cm (ja jos malo siri) nema teorije o preticanju tu.
Evo vako,
ako je staza 1m, a bajk 0.58, kada pretiče i vozi po ivici onda je u stazi sa 0,31m svoje širine, pod uslovom da je guma široka 0,04. :roll:
Ako isto to uradi i onaj drugi, onda između njih ostane čitavih 0,38m praznog prostora i to ne bilo kog nego onog po sred staze, tako da u trenutku mimoilaženja može da kroz tu sredinu prođe i neko treći npr. na specijalki ili još bolje na bentu, a najbolje iz suprotnog smera. :shock:

To je teorija.
U praksi to izgleda ovako: tih 1m se u punoj brzini čini kao 0,5m i jedva uspevaš da se držiš te staze, naročito ako je krivudava i grbava, a jeste!
Dalje, tamo gde rade i stazu i trotoar – obe su u istoj ravni tako da može da se koristi i ova druga kada zagusti.

Interesantno je da je crni trotoar mnogo ravniji od crvene staze, da pešaci iz nekog razloga obožavaju tu crvenu stazu i neće da se maknu sa nje do zadnjeg momenta (valjda ih podseća na crveni tepih), da još uvek nema nikakvih znakova ko je ko i šta je čije pa prema tome ... :twisted:

:idea:

Nagradno pitanje: šta je meni u ovom trenutku palo na pamet?
.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Ralićev san o sečivu cirkluara pored velike šajbe na bentu? Bic staza crvena od krvi neopreznih pešaka?

Video sam danas i ivičnjak na mestu gde staza silazi na put :roll: Ponekad se zapitam da li iko od tih arhitekata i urbanista išta zna, ili da li ih iko od ovih na vlasti išta pita. Mislim, nek' peru pare, al' da i mi imamo bar neku vajdu od toga.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Post by pedja »

Goran wrote: Nagradno pitanje: šta je meni u ovom trenutku palo na pamet?
Meni je palo na pamet da te posaljem u robnu kucu "Uradi Sam" da za male pare kupis onu surenu sto je u obliku sprej boce, pa da to koristis umesto zvonceta. Odusevices se kako je efikasno.

Ja to koristim na nepristojnim vozacima, pa ako oni svaki put poskoce i lupe glavom u krov automobila, mozes misliti kako ce tek pesaci da reaguju.
User avatar
igor
Posts: 63
Joined: 23 Aug 2007, 19:22
Location: Beograd

Post by igor »

pedja wrote: Ja to koristim na nepristojnim vozacima, pa ako oni svaki put poskoce i lupe glavom u krov automobila, mozes misliti kako ce tek pesaci da reaguju.
Meni pesaci ponekad skoce ko da sam ih ubo nozem kad im samo kazem da se pomere u stranu a mogu misliti kako bi reagovali na to :lol:
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

el je neko rekao truba ? :D



Image


http://www.hpvelotechnik.com/produkte/airzound2_e.html




`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Post by Goran »

pedja wrote: Meni je palo na pamet da te posaljem u robnu kucu "Uradi Sam" da za male pare kupis onu surenu sto je u obliku sprej boce, pa da to koristis umesto zvonceta.
Ja koristim ono malo, diskretno zvonce sa jednim slabašnim cinnng sound-om.

Takvu trubu sam video (čuo) dok sam busom prelazio Brankov most.
Lik je vozio stazom za pešake i kada je zatrubio to je izazvalo opšti smeh u autobusu.
A zvuk fenomenalan - onako dubok i potmuo, kao kod kamiona ili broda, samo slabijeg intenziteta.

Generalno, upotreba zvona, prema mom skromnom iskustvu, nije uvek najsrećnije rešenje.
Ponekad je bolje provući se nekako i u punoj brzini tiho projuriti pored.
Velika zvonjava ume da zbuni smetajući objekat koji onda bez nekog pravila i često mimo logike kreće na pogrešnu stranu.
Dalje, ima puno bahatih i besnih vozača i pešaka koje nije baš pametno previše iritirati.
A i onaj osećaj kada projuriš na 10 cm i samo čuješ u pozadini ... iii ju!
To je najbolja vaspitna mera. :twisted:

Ali bez obzira na moje principe, ovu HP trubu uzeo bi bez razmišljanja.
Koncept je fenomenalan, ma uzeo bi je čak i kada bi morao zajedno sa njom kupiti i ceo HP Velo trajk pride! 8)
.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Goran wrote: A i onaj osećaj kada projuriš na 10 cm i samo čuješ u pozadini ... iii ju!
To je najbolja vaspitna mera. :twisted:
A jos kada ih lagano dodirnes laktom :twisted:
Valjda ih to necemu nauci .. mada,verovatno ne,posto je uobicajeni komentar "esi ti bre normalan? gde juris tako " i to me slicno,a pri tom se nijednom ne zapitaju da li su oni ti koji grese,i krecu se povrsinom na kojoj je zabranjeno kretati se ..

Goran wrote: Ali bez obzira na moje principe, ovu HP trubu uzeo bi bez razmišljanja.
Koncept je fenomenalan, ma uzeo bi je čak i kada bi morao zajedno sa njom kupiti i ceo HP Velo trajk pride! 8)
.
Haha! Da,kljucna rec je morao ;-)

Nego manje vise sa pesake i ostale,mada verujem da bi se sklanjali kako valja,
jer se motociklistima,koji naravno ilegalnoi voze stazom,sklanjaju samo tako,kad cuju da im neko "ozbiljan" trubi od pozadi ..
AirZound je prvenstveo zgodan u mesanju sa motorizovanim vozilima.
120 decibela trube ce da cuje svaki vozac koji prica telefonom dok muzika gruva iz negovog xxxxW sistema :twisted:

Nase kolege preko bare su prijavile podosta slucajeva efektivne upotebe AirZound-a kod vozaca koji telefoniraju i izlaze iz bozne ulice,
ili pak u rikverc izlaze sa cuprije.
Reakcija je obicno momentalno stiskanje pedale kocnice svom snagom,
a neretko se i zavrsavalo letenjem telefona kroz otvoren prozor :twisted:
ili bar unutar vozila


Prvih 25 evra i eto meni AirZound-a :D


Lezeci pozdrav :-)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

A di to ima da se uzme?
Post Reply