domaći karakteri na fotopicu

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Jovanovic
Freebiker
Posts: 128
Joined: 09 Apr 2005, 21:26
Location: šabac
Contact:

domaći karakteri na fotopicu

Post by Jovanovic »

Da li je neko malo bolje ukapirao šta je sa ispisivanjem teksta na fotopicu u poslednjih nekoliko meseci ?
Ja vidim da ima problema, čini mi se da se ti problemi vremenom menjaju, pre neki dan ih nije ni bilo, a sad je opet katastrofa.
U mojoj slikovnici možete naći i ovakve sintagme : ћivopisan kanjon, Љta ima lepљe od љirokog spusta, Josif Pančić otkrio novu felu četinara (znači nije sve propalo ;) ) .

Kod Mixitrona unutar galerija situacija je naizgled bolja : Kiše u vlasti zime i planine: put je polutečan-polusmrznut, ali i ...potpuno zaleÄ�en jer je od svanuÄ�a... . A naslovna strana je katastrofalna : ...na njoj izmeД‘u ostalog piЕЎe i 'prvi osvojio MidЕѕor'.

Znači, ne postoji ni jednoznačna pravilnost u konverziji.
Ako se dobro sećam i ostali ovdašnji fotopicaši imaju sličnih problema. Je l neko kapira o čemu se ovde radi i je l neko gledao šta na fotopicu kažu na ovu temu ?
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Ja nemam tih problema,jer pisem bez nasih karaktera :D

Ali ipak,sa ponekim Poljskim karakterom ima problema,i takodje dobijam neke hijeroglife umesto ąęłżś :/



`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Post by alazovic »

Kada sam kucao u unicode-u opis galerije, posle nekog slova sa kvačicama tekst se više nije prikazivao => prestao sam da koristim naša slova :)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
igor
Posts: 63
Joined: 23 Aug 2007, 19:22
Location: Beograd

Post by igor »

To kako ti se ispisuju slova zavisi koji kodni raspored ti je browser izabrao, mozes probati sam da izmenis na View->Character encoding pa probaj Unicode i Central European (Windows-1250).
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

igor wrote:To kako ti se ispisuju slova zavisi koji kodni raspored ti je browser izabrao, mozes probati sam da izmenis na View->Character encoding pa probaj Unicode i Central European (Windows-1250).

Slaba vajda od toga,bar u mom slucaju ..


`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Jovanovic
Freebiker
Posts: 128
Joined: 09 Apr 2005, 21:26
Location: šabac
Contact:

Post by Jovanovic »

Heeh, ko bi rekao, famozni win-1250 mi je odradio posao. U mojoj galeriji. Kod Mixija i on brljavi. A ovu stranu prikazuje o
User avatar
Jovanovic
Freebiker
Posts: 128
Joined: 09 Apr 2005, 21:26
Location: šabac
Contact:

Post by Jovanovic »

U momentu slanja prethodne poruke kodni raspored mi je bio setovan na 1250. I upravo sam došao do zaključka da UTF8 ne ume da prikaže ono što je 1250 ispisao. To nikako nisam očekivao.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Post by alazovic »

Pa to i jeste problem... Mislio sam i ja da vam kažem da koristite cp1250, ali ćete samo da zakomplikujete situaciju pa sam prećutao :)
Za internu upotrebu - da za cp1250, za sajtove koje drugi gledaju - ne :oops:
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
igor
Posts: 63
Joined: 23 Aug 2007, 19:22
Location: Beograd

Post by igor »

Daj neki link gde ti se to desava da vidim kako izgleda to, a jesi probao iz firefoxa kako izgleda ta ista stranica?
User avatar
Jovanovic
Freebiker
Posts: 128
Joined: 09 Apr 2005, 21:26
Location: šabac
Contact:

Post by Jovanovic »

http://mixitron.fotopic.net/ neće lepo da se iscrta ni u utf8 ni u cp1250. Verovatno su različiti delovi strane pisani različitim kodnim rasporedom. Međutim, u rečenici
Nai�e oblak i upropasti ekspoziciju u jedinoj zajedni�koj fotki na vrhu.
, u prvom linku na fotku na vrhu strane, ovo đ od naiđe (ako je to uopšte đ) se ne ispisuje lepo ni u jednoj varijanti.
Windows explorer mi prikazuje isto kao opera, a Firefox trenutno nemam pri ruci.
Mislio sam i ja da vam kažem da koristite cp1250
A ja mislio utf guta sve. Uostalom, verujem da je dosta teksta po domaćim sajtovima pisano u 1250, pa ih opet normalno čitam.
User avatar
igor
Posts: 63
Joined: 23 Aug 2007, 19:22
Location: Beograd

Post by igor »

Pa html code im je sa dosta gresaka, nisu otvorili cak ni html tag. A meta tag sa character encodingom naravno uopste ne postoji.

HTML validator je pogino na licu mesta kad je pokuso da procita kao UTF8, a kao iso-8859-2 je procitao i nasao 150 gresaka :)
Post Reply