Niska transferzala

Soba za sve što smatrate da ima veze sa planinarenjem (kao i ako želite svoje izveštaje i najave planinarskih izleta da izdvojite od ostalih)

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
VladaS
Freebiker
Posts: 117
Joined: 26 Sep 2008, 21:32
Location: Beograd
Contact:

Niska transferzala

Post by VladaS »

Ova zamisljena deonica od ~140km je lepa i teska.
Obuhvata planine oko Nisa: Selicevicu, Suvu pl, Svrljiske, Kalafat.
Ujedno je i prilika da se bace noge na neke redje posecene vrhove Suve kao sto su Pasarelo, Divna Gorica; odnosno Zanovacki vrh, Ples, Gradac na Svrljiskim.

Ideja ove trans. je jos mlada, pa na nekim ( najkomplikovanijim ) mestima fale oznake, te bez gps-a zaista jos uvek ne treba kretati. Postoje i vrlo teske deonice, stenovite, zarasle u gusto rastinje, pa treba razmotriti i nosenje macete. Kretanje na tim mestima je bilo rekordnih 1km/h.
Po trenutnom stanju stvari bolje je sve ovo podeliti na dnevne ture, jer sa velikim rancevima kako smo isli nas petorica je ubistveno.

U najtezim danima ( greben Suve, greben Svrljiskih ) nema izvora na trasi, pa treba vuci litre vode, a bas nas je poteralo pa je tih dana bilo oko 35c. Na momente sam pomisljao da sam na nekom marsu legije stranaca; ukupno izvukosmo oko 5500m visine.

I na kraju hvala Taletu na drustvu, uputstvima i pomaganju, kao i zelji da ova stvar zazivi.
http://www.vrum.fotopic.net/c1713201.html
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Niska transferzala

Post by barda »

Dobro se vi izmoriste!

Prvo kada sam video poruku i pročitao - 140km i 5500m ukupne visine :shock: - reko, ovaj se zezno - još sam mislio da ste išli biciklom :lol:

Tek na fotogaleriji skontam da ste planinarili. Koliko dana ste penjali? Za vas su i Alpi mali :wink:
Baš lepa reklama za vaš region!

Ova fotografija uliva strah u kosti :!:
http://www.vrum.fotopic.net/p58981007.html
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Niska transferzala

Post by Gruja »

Ovo je odlična šetnja, svaka čast!
Ja sam pre nekoliko godina proveo tri dana na Suvoj planini, zaista izgleda kao da si na Marsu, a vode nema nigde. Prvog dana smo napunili rezerve vode i to je sve do silaska sa planine. A kao što si pomenuo, temperatura je bila isto toliko visoka... uhh, neverovatno iskustvo kada se setim!! Nismo prešli toliki put, ali nismo ni planirali. Evo slika sa naše šetnje: http://picasaweb.google.com/vojislav.gr ... naLeto2005
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Niska transferzala

Post by bluealek »

Zar ne postoji neka česma (izvor) u blizini Smrdana, gde je onaj novi, čika Danetov dom?
User avatar
VladaS
Freebiker
Posts: 117
Joined: 26 Sep 2008, 21:32
Location: Beograd
Contact:

Re: Niska transferzala

Post by VladaS »

ima ima, tu smo i kampovali krajem dana. Ali dotle je duzinom grebena nema, odnosno od Koritnjaka odakle smo krenuli to jutro. A i ta Smrdanska voda je malo diskutabilna jer neprijatno smeka, pa smo ubacivali kakve tablete da bi ta aroma isparila, dok kod samog doma nema vode.
Ali odatle postoji sasvim regularan izvor na 3km, ali nam nije bilo usput po zamisljenoj trasi.
Post Reply