Auto Bild R.I.P. (2006-2010)

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Auto Bild R.I.P. (2006-2010)

Post by bluealek »

Dragi moji,

Časopis koji ste voleli i kupovali zbog off-road reportaža, poslednji put je izašao 22. decembra 2010. godine. Licenca i ime Auto Bild prešli su u ruke medijske kuće Ringier, čijem se menadžmentu nimalo ne dopada kako je Auto Bild do sada izgledao, i koji će ga zbog toga na neko vreme ugasiti, kako bi čitalačka publika "zaboravila" na njega. Nekoliko meseci kasnije, nakon detaljne analize tržišta, ponovo će ga pokrenuti, kako kažu, vraćenog svojoj izvornoj (totalno populističkoj) koncepciji. Kažu da oni za to imaju sasvim dovoljne stručne i kreativne resurse i da im nije potrebna pomoć bilo koga sa strane. Koliko će tu, gde je profit i hladna poslovna logika alfa i omega, biti mesta za entuzijazam, za kreativnost, za nešto originalno i različito, ne znam, ali imam razloga da budem skeptičan.

Auto Bild, R.I.P. (2006-2010)
User avatar
arxmilan
Freebiker
Posts: 279
Joined: 26 Apr 2009, 23:55
Location: BEOGRAD

Re: Auto Bild R.I.P. (2006-2010)

Post by arxmilan »

Sale sve sto mogu da kazem da mi je žao tebe što si zapao u ovu situaciju. :cry: i da ti poželim da se što pre vratiš na bolji kolovoz.
Idem samo pravo
gledam samo pravo
mnogo tuge iza mene
ali za to mi nije stalo.

I dalje idem pravo
i mislim ono pravo
sve sto prodje pored mene
za to mi nije zao !
User avatar
Mladjan
Posts: 39
Joined: 11 Jul 2010, 18:41
Location: Pozarevac

Re: Auto Bild R.I.P. (2006-2010)

Post by Mladjan »

...ma cela zemlja je raspad sistema (po mom skromnom misljenju) tako da takve stvari mogu da se dese bilo kome od nas koji su u kakvom takvom radnom odnosu. Nije nenormalno ostati bez posla medjutim nacin i argumentacija zbog kojih se ostaje bez istog pokazuju u kakvoj "drzavi" zivimo. Sta reci sem puno srece u prevazilazenju novonastalih "problema"...
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Auto Bild R.I.P. (2006-2010)

Post by bluealek »

Bilo je suviše lepo i naizgled suviše jednostavno da bi trajalo. Jednostavno je moralo nešto da krene naopako. Ponovo se visoka politika umešala u naše male živote. Bodo Hombah i njegova strategija povlačenja iz Srbije i postepenog gašenja ili prodaje svojih manjih firmi, Axel Springer i Ringier se udružuju i onda pada odluka da licenca ostane "u kući"... Mi smo suviše sitni i potpuno nebitni spram interesa velikog kapitala, niti naš entuzijazam i kreativnost njima bilo šta znače. Dobri smo onoliko koliko smo poslušni, koliko bespogovorno duvamo u istu tikvu, koliko smo sposobni da se adaptiramo i da budemo točkić u jednom savršenom mehanizmu pravljenja para NEKOME. Ili što reče Vedrana Rudan u "Utisku nedelje", mi više nemamo ni svoje države, niti oni koji prividno upravljaju tim državama uopšte imaju svoju volju. Oni (a prenosno i mi) su samo lutke čije konce povlači neko odozgo. Oni samo stvaraju iluziju da se mi za nešto pitamo, a u stvari niko nas ni za šta ne pita. Na mala vrata je stvoreno novo robovlasničko društvo, u kome su robovlasnici banke, koje nam uzimaju sve što imamo onog trenutka kada ispadnemo iz mehanizma pravljenja para njima. Hteli smo zapad, dobili smo zapad. Tako to funkcioniše na zapadu.

Odo' ja da se učlanim u Novu Komunističku Partiju... :?
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Auto Bild R.I.P. (2006-2010)

Post by Gosha »

Iskreno, meni ovo lici na "tek da nesto navedemo kao razlog" saopstenje Ringiera. Moguce je da cisto ekonomski nisu sigurni u isplativost projekta, pa hoce da procene/prouce. Takodje, mislim da ta pauza nije zbog citalaca, nego zbog redakcije, da je se rese... A onda ce da plate jednog prevodioca i da izdaju copy/paste nemacki ili neciji AB, tako ih najmanje kosta.

Pre 2006. kod nas se prodavao hrvatski Auto Blic [AB u CRO].
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Auto Bild R.I.P. (2006-2010)

Post by bluealek »

Auto Blic je bio pod Media Printom (mi smo njihovom redakcijom upravljali iz Beograda), tako da se i on u paketu sa nama ugasio. Tamo niko nije preuzeo licencu niti ima zainteresovanih, tako da u Hrvatskoj očigledno više neće biti izdanja Auto Bilda.

Ovi ovde žele da izdaju populistički Auto Bild po koncepciji koja je identična nemačkom nedeljniku, s tim da bude čak 60% domaćeg, a 40% licencnog sadržaja, dakle očigledna je namera da direktno atakuju na Alvirovićev segment tržišta. To neće funkcionisati sa jednim prevodiocem već će za tako nešto morati da imaju ozbiljnu redakciju, a pošto u svojim sadašnjim redakcijama imaju solidan višak novinara "opšte namene", lako će oni njih da preveslaju da naprasno počnu da se razumeju i u automobilske teme. Deluje da im bilo kakva 4x4 sekcija nije ni u zapećku malog mozga (sem što će se možda tu i tamo pojaviti prikaz ponekog od bezbrojnih i bezličnih kvazi-terenaca). Veoma sumnjam da će se bilo ko od onih koji su od 2006. do danas radili u Auto Bildu pojaviti u njihovoj ekipi, mada čujem da su im svi redom dosađivali. Doktrina je oni pre nas pojma nisu imali, mi sve znamo najbolje.
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: Auto Bild R.I.P. (2006-2010)

Post by Milan »

Glavu gore Sale. Za svaku novonastalu situaciju postoji pravi izlaz. A ovo je i onako, kako su nas nekad učili, truli kapitalizam.
asrdjan
Freebiker
Posts: 150
Joined: 05 Jul 2010, 14:07
Location: Novi Sad

Re: Auto Bild R.I.P. (2006-2010)

Post by asrdjan »

Znam sa kojom pažnjom te tapšu po ramenu kad si "dobar" (donosiš novce), ali i sa kojom ciničnom surovošću te spljeskaju kao mrava na stolnjaku, ako im ne donosiš dovoljno. Znam i da u toj situaciji nema baš reči koje mogu da odagnaju gorčinu. Ali ti si uvek znao da pronađeš oazu. I sledeću... (...i da pozoveš i nas! :D )
Pozdrav, Sale!
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Auto Bild R.I.P. (2006-2010)

Post by bluealek »

Srđane, hvala na rečima podrške :)

Trenutno intenzivno radim na pokušaju da održim obećanje da će naša nova Freebiking oaza biti spremna da primi sve vas do nove godine 8) . Na momente baš i nemam koncentracije, ali verujem da ću održati obećanje. Neki od starijih tekstova će verovatno ostati da se prebacuju i tokom januara, neke zastarele informacije (naročito iz GPS sekcije) su zrele da se ažuriraju, ali sve će to biti mnogo lakše kad vidite šta sam vam spremio i kada shvatite da tu konačno svako od vas može sa podjednakim entuzijazmom da se uključi u napore da zasadi po jednu palmicu kako bismo imali najlepšu oazu u ovoj pustinji :wink:
User avatar
arxmilan
Freebiker
Posts: 279
Joined: 26 Apr 2009, 23:55
Location: BEOGRAD

Re: Auto Bild R.I.P. (2006-2010)

Post by arxmilan »

Što se tiče nas freebikera mi smo uvek tu ! ;)
Idem samo pravo
gledam samo pravo
mnogo tuge iza mene
ali za to mi nije stalo.

I dalje idem pravo
i mislim ono pravo
sve sto prodje pored mene
za to mi nije zao !
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Auto Bild R.I.P. (2006-2010)

Post by barda »

Slava mu! Bio je dobar i preminuo u najboljim godinama :cry:

Iskreno, jako mi je žao zbog novonastale situacije ali...

Lepe stvari traju kratko - osim freebikinga :idea:

Kao što kaže Mlađan, svima nama se može desiti ta situacija i to mnogo češće nego ikada pre, a svako u glavi mora imati neku rezervnu varijantu. Ali, kao što si i ti negde nekada napisao, ako bi ostao bez posla ne bi jadikovao i kukao nad sudbinom, već bi seo na bicikl i krenuo na put čime bi ti se proširili vidici... Sada je malo hladno za takvu akciju, ali kao alternativu, baci se na pravljenje naše oaze u pustinji - tu smo svi mi da ti damo podršku i možda i izrodimo neku ideju :idea:
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Auto Bild R.I.P. (2006-2010)

Post by shebez »

Sale, samo hrabro desice se vec nesto imas znanje, iskustvo, poznanstva... Iskocice neka nova prilika.
"Narodnjaci" = Ringier... :?
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Auto Bild R.I.P. (2006-2010)

Post by bluealek »

Ma nije problem u prilikama, već postoje neke 4 moguće varijante, sad samo treba izabrati najmanje lošu od njih. Krivo mi je što su upropastili nešto što je valjalo i za šta smo imali velike planove. Ne kažem da ovi sa svojom koncepcijom neće postići tiraž (u tome se pokazuje da su eksperti), ali mi postavka cele stvari deluje pomalo debilno. Možda će se prodavati i 20000-30000, ali Auto Bild će izgubiti dušu. Kao što ni Pink ne čini najboljom televizijom to što ima najveću gledanost i što je željko Mitrović na tome zaradio najviše love.
User avatar
Blaza
Freebiker
Posts: 98
Joined: 04 Jun 2009, 19:40
Location: Beograd

Re: Auto Bild R.I.P. (2006-2010)

Post by Blaza »

Da, mozda bi trebalo da se obratite "broju 1" (dinkicu), on ima i za vas solomonsko resenje. Sale okupi ekipu koja je bila i pokreni svoj 4x4 magazin. Kad Srbija placa satelit zakup 27.8 milki evara, sto nebi ulozila dosta manje u bolju stvar :wink:
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Auto Bild R.I.P. (2006-2010)

Post by alazovic »

Tuga, zaista :(
Kad sam video onu integrisanu Ringier redakciju - plašio sam se da će da se desi to što se i desilo.

Sale, puno sreće u nalaženju nekog biznisa koji će te ispuniti kao ovo što si radio poslednjih godinu dana! Glavu gore, eto nama Nove godine, biće boljih i lepših poslova...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Post Reply