Pitanje

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Marko035
Posts: 4
Joined: 01 May 2011, 13:02
Location: Balajnac - Beograd
Contact:

Pitanje

Post by Marko035 »

Pozdrav svima.

Nov sam na forumu, tražio sam gde da postavim ovo pitanje, međutim nisam našao adekvatnu temu, pa ajde da otvorim novu. Dakle, student sam iz unutrašnjosti, i pravim plan da dovezem bajs u Beograd. E sad, pravo pitanje je: Da li sme da se vozi bajs po svim ulicama u Beogradu gde nema onog znaka da je zabranjeno? Kome god da sam rekao da ću voziti po BG-u, odgovarao bi mi da ne sme po kolovozu, već po trotoaru. Meni je to nelogično, pa zato pitam. Konkretno, znak zabrane kretanja biciklista sam video samo u Mitropolita Petra (za sad).

Hvala unapred. :wink:
Bogosavljević
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Pitanje

Post by shebez »

Samo opusteno, mozes da vozis gde god hoces osim naravno tamo gde je istaknuto da nesmes. Ja znam da je zabranjeno autoputem (gazela) i kroz podvoznjak izmedju ade i sajma, ali nedaleko ima bici staza. Tamo gde imas biciklisticke staze trudi se da ne koristis ulicu, ostale ulice opusteno zbog policije, obazrivo zbog vozila.
Pozdrav
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
Marko035
Posts: 4
Joined: 01 May 2011, 13:02
Location: Balajnac - Beograd
Contact:

Re: Pitanje

Post by Marko035 »

E to mi je trebalo, a je li neophodan fluorescentni prsluk i kaciga? Mislim, izvinite što smaram, ali dok sam vozio kod kuće, manja je sredina pa muriju boli patka da me cima, ovde je drugačija situacija pa me zanima.
Bogosavljević
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Pitanje

Post by shebez »

Po P.S. ne treba ti kaciga, svetlo napred i pozadi nocu obavezno, ali preporuka ti je radi sebe da uzmes i kacigu i prsluk. Ja imam osecaj da kad vozim sa kacigom da me vozaci ozbiljnije shvataju i drugacije se ponasaju, vise te postuju u saobracaju.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Pitanje

Post by IRalic »

Kako kolega kaze, samo opusteno :)

Bicikl je vozilo kao i svako drugo, i dozvoljeno mu je kretanje svuda, osim tamo gde je izricito zabranjeno naravno. :)
Inace trotoar je jos uveke nedefinisana oblast kod nas.Mislim u realnosti nedefinisana.
Pre svega je zamisljen kao pesacka staza, a biciklima je zabranjeno kretanje po pesackoj stazi.
E sad, kad nema izricitog znaka koji deo trotoara oznacava kao pesacku stazu, onda trotoar to i nije,
nego je otvoren za sve,pesake,bicikliste, motoriste pa cak i automobile !
Npr parkirati se autom na pesackoj stazi je zabranjeno, ali kako obicno nikakvog znaka niti oznake da je to pesacka stza nema,
moze se slobodno parkirati, jer nigde ne pise da je zabranjeno.
Ako je vec trotoar zamisljen za pesake, ili pesake i bicikliste, onda treba to nekako zakonski regulisati,
pa cak i bez izricitog obelezavanja.
Recimo u Poljskoj je generalno zabranjeno kretanje bicikala po trotoaru, i znakova uglavnom nema, i nisu zaknom izricito predvidjeni,
nego je trotoar kao fizicki objekat odredjen kao mesto za pesake, i svi ostali nemaju na njemu sta da traze.
A kod nas se ne zna ko pije a ko placa.

Rekao bih da generalno mozes koristiti trotoar gde on predstavlja bolju soluciju od kretanja samom ulicom,
ali ako na istom ima pesaka, ili iznenada mogu na njemu da se pojave, onda treba biti jako pazljiv, i brzinu svesti na tek nesto vecu od kretanja pesaka,
jer njima nije ni na kraj pameti da bi na trotoaru mogao da se nadje bilo ko drugi osim pesaka,
pa ce cesto desava da "iskoce pred bicikl" i eto recepta za ozbiljnu povredu kako pesaka tako i bicikliste.

Pozdrav
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Marko035
Posts: 4
Joined: 01 May 2011, 13:02
Location: Balajnac - Beograd
Contact:

Re: Pitanje

Post by Marko035 »

Puno hvala na svim iscrpnim odgovorima, po trotoaru definitivno neću voziti, a što se tiče signalizacije, nabavio sam i prsluk, imam i prednje i zadnje svetlo, katadioptere i tako to... Dakle, neću imati problema dok vozim. :D Pozdrav svima
Bogosavljević
Post Reply