A zasto ne bi i mi ovako nesto organizovali...

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

A zasto ne bi i mi ovako nesto organizovali...

Post by LongDistance »

http://www.otesha.org.uk/programmes/tours

Eto, lepo se ljudi setili. Spojili edukativni program sa biciklizmom, i jos prikupljaju po neku kintu uz to.

Zar ne bi bilo ekstra da organizujemo neki program gde bi razglasili po internetu da se pozivaju biciklisti iz celog sveta da dodju ovde, i onda ih lepo vodimo po nekim skolama, decjim institucijama, obilazak nekih nevladinih organizacija i tako to ...

Sprovedemo ih od Subotice pa skroz dole negde do Vranja, u sve moguce insitucija gde nas puste. Najedemo ih i napojimo svim i svacim. A naravno, oni (strendzeri) nam za sve to uplate neki skromni doprinos 8)
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: A zasto ne bi i mi ovako nesto organizovali...

Post by bluealek »

To (mislim generalno ponuda avanturističkog turizma u Srbiji za strance) je ono što ja pokušavam da radim već dosta godina unazad, sa promenjivim uspehom. Biciklisti su naročito nezahvalna klijentela, jer im je filozofija takva da putuju sa minimalnim budžetom, i među njima je vrlo mali broj onih koji ne mere gde im odlazi svaki cent i koji su voljni da angažuju vodiče - većinom vole da putuju i istražuju sami. S druge strane, malobrojna visokobudžetna biciklistička klijentela (likovi koji uglavnom putuju avionom, organizuju iznajmljivanje bicikala tamo gde slete, i žele da za ono što su platili dobiju besprekornu uslugu) su izuzetno zahtevni, do zla boga probirljivi, uglavnom perfekcionisti, i da bi tu ciljnu grupu ubedio da ti dođu treba ti vrlo sofisticirana marketinška kampanja koja je daleko od toga da ti imaš neki sajt, i eto, nešto im nudiš. Uglavnom bez dobrih poslovnih veza sa inostranim turoperatorima specijalizovanim za avanturistički turizam nećeš uraditi ama baš ništa.

Što se raznih hipi komuna kombinacija tiče, tipa ti si eto neki entuzijasta koji bi baš voleo da vodaš ljude unaokolo, a oni ti posle nešto ubace u šeširić ako si im se mnogo dopao, to se uglavnom završava tako što na to njihovo vodanje trošiš više para nego što ti oni ubace u šeširić i vrlo brzo shvatiš da si na to potrošio i dragoceno vreme koje si mogao da upotrebiš ne bi li zaradio nešto za život.

Nažalost, to su surove činjenice svakog poslovanja. Ako strikno ne odvojiš posao i zadovoljstvo (makar i naizgled ličili jedno na drugo), ako zadovoljstvo pretočiš u neko raduckanje, a u poslu počneš previše da uživaš pa izgubiš koncentraciju i fokus na ono što je suštinski bitno za uspeh posla, napraviš haos od života. U svakom slučaju, ako želiš da se upustiš u naplaćivanje nekog svog znanja, moraš u startu da napraviš preciznu računicu, bez toga će "posao" da ti se olupa o glavu i brzo ćeš doći u situaciju da se pitaš zašto ti to u stvari radiš, šta je smisao.
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: A zasto ne bi i mi ovako nesto organizovali...

Post by LongDistance »

Kao i ogromna vecina drugih inicijativa i ova ima da se ulupa u surovu realonost, nego eto bar makar o necemu da piskaramo i da razmenjujemo misljenja o potencijalnim mogucnostima/problemima.

Recimo, osoba koja ima porodicu (muz, zena, 1 2 3 deteta), ne moze da se previse upusta u neke volonterske aktivnosti cisto radi zezancije, jer mora da juri svaku mogucu kombinaciju da zaradi nesto. E sad, sa druge strane, u ovoj zemlji postoje i ljudi koji jos nisu zasnovali svoje porodice tako da mogu i da priuste sebi odredjeno "gubljenje vremena".

To je donekle i moja ideja. Da pokupimo domace, vremenski flexibilnije osobe, koje i ovako i onako ne znaju sta ce sa sobom, i da ih ukljucimo u neke aktivnosti.

Sto se stranaca tice, ja ne bih isao u tom pravcu da ih oderemo. Nego cisto da im formiramo cenu koju bi oni inace i sami platili. Recimo ovo sto organizuju ovi u UK mi se ekstra svidja, ali mi se cena nikako ne svidja :)

Povezivanje biciklizma za edukativnim programom u okviru NGO sektora je nesto sto bi moglo da se delimicno ili u potpunosti finansira u obliku projekta. Recimo onaj Youth in Action program, i mnogi slicni. Princip im je da je svaka godina tematska, a koliko se secam 2009 je imala Sport kao motiv, tako da tada bi ovakav projekat imao visoku prolaznost.

Odobren projekat bi pokrio ne samo troskove dolazaka ucesnika do mesta implementacije projekata (ili bar 70% troskova), vec i cene smestaja, hrane, i ostalih drangulija... a uz to bi mogao da pokrije i neke honorare za osobe ukljucene u projekat...
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: A zasto ne bi i mi ovako nesto organizovali...

Post by barda »

Sale, svaka ti je na mestu, i vidi se da govori iskustvo iz tebe! (dugo se "virtuelno" i stvarno poznajemo, gledamo tvoje projekte, učestvujemo u njima, i sjajno je to što sve lepo javno iznosiš)

Nisu slučajno ljudi izmislili biznis plan, i stvarno treba dobro osmisliti ceo projekat, istražiti konkurenciju, predvideti sve moguže situacije i tokove, pa tek onda odlučiti da li da se upuštaš u to ili ne! Ja upravo radim na jedno svom malom projektiću, pa ako se obistini čuće se :)
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
Post Reply