ABS na bajsu?

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

Post Reply
VUXI_89

ABS na bajsu?

Post by VUXI_89 »

Mislim naslov teme izgleda kao nesto bog zna sta ali imam obicno pitanje.Mislim u biciklistickom svetu kazu ljudi to se zove abs.Na kocnicama tacnije na kljestima kod paknica ima neka opruga i kao mala polugica duz jednog dela,a kod rucice kad se otkloni ima neki kao trouglic ili sta vec.To sve sprecava da zablokira tocak tj. kontrolice silu na felnu.To najvise sluzi za dugacke spustove kod krivina.To sam provalio na avali.To znaci da kad se spustate i priblizavate se krivini kad krenete da kocite da vam bajs ne koci naglo,cimajuci vas i da ne blokira tocak,vec ovde bajs koliko god jako pritiskali kocnicu(ne bas krvnicki) ne blokira nego fino i jako koci ali koliko treba i ne gubi se vise brzine nego sto treba i lepo se udje u krivinu.
crazy biker
Posts: 117
Joined: 08 Jul 2007, 21:57

Post by crazy biker »

mislim da sam cuo za tako nesto ali nikad nisam video,ali zvuci kao dobra stvar samo koliko to kosta???
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Image

Shimano power modulator - radi kao ABS kod automobila...na bajku - glupa i bespotrebna sprava


Image

Speed dial šraf kod Avida recimo - proizvodi sledeći efekat - lepše i doziranije kočenje - ovo već ima smisla, jako dobro funkcioniše.
Last edited by misaxtr on 24 Jun 2008, 09:33, edited 1 time in total.
Image

MTB-VRH brate!!!
VUXI_89

Post by VUXI_89 »

Pa po meni to nije poseban sistem da sad odes i kupis za bajs.Cudio sam se sta je to jer na ovom mom koji sam uzeo to postoji.I ja otiso kod lika koji mi odrzava bajs da mu kazem kako mi nesto lose koci.Ja mislio otisle gumice.Kad on meni kaze gumice su nove i objasnimi ono sto sam gore vec rekao.Reko mi je jos kako sam naviko na krs i na kocnice koje su tvrde i kad se olabave imao sam utisak kao da ce puci.KOd ovog je slican osecaj ali moras da se naviknes da je to standardno zbog tog sistema-ABS.
bobale
Posts: 73
Joined: 27 May 2006, 19:04
Location: Leskovac/Niš

Post by bobale »

Ne znam šta ostali misle što se tiče ovog Power Modulatora, ali smatram da je to poputno nepotrebna stvar iole iskusnijim biciklistima. Želim da ja odlučim količinu kočione sile, a ne opruga.

Kad već pravimo paralelu sa automobilima, kao što reče Jeremy Clarkson u emisiji Top Gear: "Da li ste ikada poželeli da imate ABS i kontrolu proklizavanja na kartingu? Ne? Nisam ni ja!". Da se razumemo, ABS na automobilu i nekom snažnom motoru je po mom mišljenju obavezna stvar, ali na bicikli? Hvala, ne.

Edit: Evo šta Sheldon Brown misli o Power modulatoru, a vi sami prosudite da li je čovek u pravu:
Power Modulator ®

As bicycle brakes have improved in recent years, there has arisen the perception that some front brakes are "too good" as if such a thing was possible.

As a result, some manufacturers have taken to adding devices that deliberately sabotage the functionality of the front brake, out of fear that an unskilled rider will take a header as a result of improper use of the front brake.

These sabotage devices are commonly called "power modulators" and sometimes are marketed as if they were a version of ABS braking as used on newer cars.

This is a very foolish approach, probably driven by the common superstition that the use of the front brake is inherently dangerous. The result is increased stopping distance. This is a "safety" feature that is actually more likely to be a detriment to safety.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Takodje sam misljenja da je taj power modulator totalno nepotrebna stvar.

Normalne kocnice se sasvim lepo doziraju,i nije moguce blokirati tocak i preleteti preko volana,osim kako se to naravno ne zeli namerno uraditi ;)

Imao sam priliku da probam bajs sa tim modulatorom na prednjoj kocnici,
i desavalo se to da rucicu stiskam,a kociona sila se ne povecava.

Po svojoj konstrukciji,za razliku od ABS sistema na automobilima,ovaj "abs" jednostavno ogranicava silu kocenja i ne dozvoljava da se koci vecom silom,
dok kod automobila sistem se stara samo o tome da tockovi ne blokiraju,
a sile kocenja bivaju razlicite,u zavisnosti od podloge na kojoj se koci(suv asfalt,mokar,led,sneg ..),
sto sa ovim "bicikl abs-om" svakako nije slucaj ..

Isti efekat ces dobiti ako felne mazes slaninom :lol:
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
jagger
Posts: 39
Joined: 10 Apr 2006, 20:01
Location: Kikinda

Post by jagger »

Ma dajte, to je samo sminkanje bajsa. Ja da mogu jos bih mu skinuo opreme, a ne da dodajem abs, air-bag, klimu...
bobale
Posts: 73
Joined: 27 May 2006, 19:04
Location: Leskovac/Niš

Post by bobale »

Što se tiče klime, to ne bi bila loša ideja :D.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Post by pedja »

Dodajete klime? Ja gledam kao da skinem ovu sto je na mom bajsu.

Propala je pa trokira, pre nekog vremena sam se smrzo ko pingvin, nije mogla da se iskljuci.
VUXI_89

Post by VUXI_89 »

Vidim zajebavat se na temi.Samo sam rekao sta sam cuo da postoji,i video sam vasa misljenja.Ja imam avidove kocnice i nemam nikakve budzotine za taj sistem,ili je taj moj sistem neka prostija varijanta,drugacija,novija.....ne znam.Znam da je dobra stvar naduzim spustovima i ostrim krivinama.A da ne govorim o sljunku,pesku,blatu,vodi kad ne blokira tocak kad kocim nego stane ko na suvom.Kad bi tu zakocio sa obicnim tako ko ovde proklizao bi mi bajs i treba veca duzina staze da bi stao.Drugo,nisam rekao da te ostale odma prebace napred kad ih pritisnes nego da koci vise nego sto treba,a ovde koci taman da bi lepo usao ukrivinu.Naravno da oni koji znaju da voze bicikl i da udju u krivinu tone primecuju mnogo jer neobracaju paznju.Ko i svaka druga stvar sve ima mane i prednosti.Pozdrav
Post Reply