sudari

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

User avatar
Serb
Posts: 107
Joined: 03 Feb 2005, 08:20
Location: On the top of the mountain

Post by Serb »

Zanimljiva tema. Nije tachno da je ludilo voziti po Beogradu pa chak i u vreme shpica. Mozhe te ne poshtovati propise kod ulica koje imaju mali protok saobracjaja ali ne poshtovanje propisa na primer na Slaviji ili na Ibarskom putu (shta cje biciklista na magistralnom putu) je suludo. Inache vozim bicikl vecj 3-4 godine u saobracjaju i nikad nisam imao problema sa vozachima a imalo je tu i izletanja i skretanja bez zhmigavca i svachega ali pazish prvo na sebe pa onda i na druge. Inache sam od onih koji smatraju vozhnju bicikla na adi pogubnijom nego da na Slaviji pravim krugove.

Evo linka za video klipove urbanih vozhnji gde se biciklisti ponashaju pa po meni ko na adi.
http://www.digave.com/videos/
Image

You mess with a rest now the best will make a mess.
User avatar
igor
Posts: 63
Joined: 23 Aug 2007, 19:22
Location: Beograd

Post by igor »

Autobus pregazio biciklistu - 30.09.2008.
U teškoj saobraćajnoj nesreći na putu Bečej - Senta poginuo je biciklista Ištvan P. (51) iz Bačkog Petrovog Sela, saopštila je danas novosadska policija.

Udes se dogodio sinoć oko 19 sati kada je autobus marke "drogmoler", vlasništvo "San tursa" iz Smederevske Palanke, krećući se iz Bačkog Petrovog Sela ka Bečeju, počeo da obilazi kamion ispred sebe i tom prilikom udario u neosvetljen bicikl koji je vozio Ištvan. P.
Za volanom autobusa bio je Šandor K. (45), takođe iz Bačkog Petrovog Sela, protiv koga će biti podneta krivična prijava zbog osnovane sumnje da je izvršio teško krivično delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
http://www.blic.co.yu/hronika.php?id=59025
-- Ako pripadaš ljudskom rodu ne bacaj smeće u prirodu. --
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

U koliko sati zalazi sunce tu kod vas sada?

Ako je bio mrak - a biciklista jeste bio neosvetljen - ne vidim ja tu elemente krivicnog dela.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Post by bluealek »

Potpuno se slažem, no to mu dođe neka vrsta ubistva iz nehata. Ali zakon fakat jeste u ovom smislu nepravičan, jer je ovde krivica na biciklisti (ako je na putu bilo mračno, on neosvetljen, žrtva je zapravo vozač autobusa, jer čovek jednostavno nije mogao da ga vidi). Dosadašnji zakon je svu krivicu za ovakve slučajeve (ili za gaženje pešaka) svaljivao na vozača automobila, kao da za volanom sede ljudi sa infracrvenim senzorima umesto očiju, refleksima supermena i telepatskim sposobnostima, sposobni da predviđaju i predupređuju ludosti beslovesnih učesnika u saobraćaju (tj. pešaka i biciklista). A ovi se ponašaju tako neodgovorno kako se ponašaju upravo po rezonu "on mora da pazi, jer ako me zgazi on je kriv".
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Dobro je... nisam jedini.

A to sto se tice naseg zakona... znam da jeste vozac obrao bostan.... i to zeleni...
Zbog ovoga bi trebalo uvesti sudjenje pred porotom - pa porota lepo kaze - nije kriv i gotova prica...

A svakako treba pomisliti i na vozaca autobusa sada... Jeste da on nije namerno ubio coveka. Jeste da je mogao - sprecio bi... ali ce ipak znati da on jeste ubio coveka - nezeljeno - ali jeste... Pratice ga to...
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
igor
Posts: 63
Joined: 23 Aug 2007, 19:22
Location: Beograd

Post by igor »

Meni nije jasno zasto vozac autobusa odgovara kada je ocigledno rec o nesreci. Osim ako ne fale neki detalji u vesti.
-- Ako pripadaš ljudskom rodu ne bacaj smeće u prirodu. --
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Odgovara zbog naseg sistema zakonskog.

Ako biciklista nastrada u saobracajnoj nesreci gde je biciklista kriv - onaj drugi moze da odgovara za ubistvo iz nehata... koliko god to zvucalo glupo.

(nisam 100% siguran)

A inace ljudi: Kupite lampe, kupite kacige.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Post by Nikola »

A šta ako je bila puna linija.... krivina itd... što je moguće čima ga nije video... ne kažem da jeste ovo je samo hipoteza
A šta ako je prešao dozvoljenu brzinu na tom delu puta?
Ko je onda kriv?
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Da jeste tako - napisali bi.
Drugo - za prekoracenu brzinu... malo teze... ipak se ima i tahograf.
Trece - zar stvarno mislis da bi autobus obilazio kamion u krivini - ili preko pune linije?
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Post by Nikola »

Pa malo naivan pristup... možda je novinar koji je radio izveštaj baš jedan od onih koji ne voli bicikliste :lol: .... možda kamiondžija nije stavio tahograf.... ovo treće... mislim da vozači rade u vožnji mnogo gore stvari od tih... s obzirom da sam doživeo da me prazan šleper namerno izgura sa puta.
Uglavnom treba imati prave informacije ovako možemo nagađati do sutra.

A i uviđaj i pisanje izveštaja o saobraćajnoj nesreći traje malo duže od pisanja izveštaja u blicu... mislim da se ovde slažeš sa mnom Dejv.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Slazem se za uvidjaj i Blic - ali treba napomenuti da Blic nije Kurir i Press.
Isto tako - nije kamion obilazio - nego autobus.
Da ima i tu divljaka - ima. Ima onih koji ce da te izguraju - ali opet nisu ni oni toliko ludi da obilaze kamion u krivini jer nemaju preglednost nikakvu.

U svakom slucaju - ja sad moram da ucim.
Nema svrhe o ovome vise i pisati ; )
Ja imam svoj stav u koji sam crsto ubedjen i necu ga promeniti osim izvestajem iz policije ili dodatnim clankom u novinama - i to sve samo zato sto znam kako je voziti po mraku na neosvetljenim delovima puta i samo imam bicikliste koji izranjaju niodkuda neosvetljeni - i to jos voze u kontra smeru.
Pozdrav!
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Post by bluealek »

Da, i ja sam ne jednom imao situacije da imam delić sekunde da smotam i izbegnem biciklistu, jer se ranije u totalnom mraku apsolutno nije video. A vid me još uvek dobro služi. Da sam ja na mestu ministra policije naložio bih pandurima da sve te likove koji neosvetljeni pedaliraju po mraku momentalno sklanjaju sa druma čim ih ugledaju, hapse i pišu im prekršajne prijave za ugrožavanje bezbednosti saobraćaja. Samo tako se mogu naučiti pameti.
User avatar
Biodiesel
Posts: 79
Joined: 15 May 2008, 13:59
Location: Beograd

Post by Biodiesel »

Ne hapse oni niti lišavaju slobode ni one koji treba da budu hapšeni i iste lišavani. To da li će biciklista biti osvetljen ili ne je prvenstveno stvar lične kulture. Ako ti ne brineš o sebi ne očekuj da drugi to čine umesto tebe. Što se tiče samog izvora vesti svojevremeno sam i sam naleteo na užasan članak koji upozorava na bezbednost negde na početku teme. Isto tako ne mislim da se press može svrstati u isti džak sa kurirom. Blic ne čitam ali ih smatram malo previše pro zapadno orijentisanim sa svoj ukus. Mada izbor je naš i što se tiče čitanja i što se tiče opreme na bajsu.

Naravoučenije...ne očekujte u skorije vreme da se nešto takvo desi jer niti smo mi dovoljno kulturan narod u celini da bi korisno mislili na sebe, a još manje kulturan da bi mislili na druge niti će se desiti neko čudo koje će učiniti da se zakoni sami poštuju i zažive. To je ono dragi sugrađani što moramo sami uraditi.

Pozz :wink:
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Nije bas stvar licne kulture dal ces biti osvetljen ili ne.
To je krsenje zakona o bezbednosti u saobracaju.
Ugrozavanje bezbednosti - nego ce mozda da bi te izbegao smotati i udariti u nekog drugo.
Ako te neko ubije tako iz nehata - ima da ide mozda na robiju - ni kriv ni duzan...
Stoga - ili takve hapsiti - ili da se uvede da ako biciklista nije imao svetlo i kacigu da se uvidjaj ni ne vrsi nego se biciklista proglasi krivim.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Post by bluealek »

Ne slažem se da je to samo stvar kulture, već i pitanje ODGOVORNOSTI, možda čak više prema drugima nego prema sebi. Čovek koji nehotice ubije "nevidljivog" biciklistu kolima vrlo je verovatno da će krivično odgovarati i da će mu to u manjoj ili većoj meri ruinirati život, a taj događaj će mu večno ostati na savesti, kakav god bio sudski epilog.
Post Reply