sudari

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

bluealek wrote:Ne slažem se da je to samo stvar kulture, već i pitanje ODGOVORNOSTI, možda čak više prema drugima nego prema sebi.
O! vidim jos jedna zestoka polemika na svom zacetku :D

Potpuno se slazem.Mene bi licno, pre svega bilo SRAMOTA da vozim bajs bez svetala.

Ali,jos nikada mi se nije desilo da ne primetim biciklistu,u mrklom mraku,bez ikakvog svetla ili reflektujucih elemenata,
bez obzira dali mi dolazi u susret ili ga sustizem.
I to sa sasvim dovoljne distance,da cak i ako brzo vozim,imam dovoljno vremena da blagovremeno reagujem.

Cak i kada se pretice drugo vozilo,i neosvetljeni biciklista dolazi u susret,i tada se uoci,jer jelte,obasjavas ga farovima.I ti i onaj ispred tebe sto ga pretices.
Svakako je mnogo lepse kada on ima svetla,pa ga i pre preticanja uocis.
Cak i zuto ckiljece dinamo svetlo staro 20 godina se primeti,ako covek gleda.
Dakle,u toj situaciji biciklistu udara samo onaj koji ili ne gleda gde vozi,tj obraca paznju na nesto drugo (npr na vozilo koje pretice)
ili misli da ce se "provuci" bez problema pre bicikliste,ili ce se biciklista u slucaju nuzde baciti u kanal ..
A i ne treba racunati da biciklista gleda gde vozi!
Sta ako se zagledao u zvezde,sta ako se vraca sa "igranke" i malo je popio,
a jos mu se i prispavalo .. taj nece stici da se baci u kanal,cak i kad primeti da neko opasno preti da ga udari.

Imao sam prilike vise puta da se krecem tim pravcem Becej-B.P.Selo-Senta
i bas u sitne sate,ili tek pred svitanje,i biciklista je brdo cak i u to doba,
a NIJEDAN od recimo 20ak koje sam sreo nisu bili ovetljeni.Ali ni jedan!
I za to apsolutno NEMA izgovora.Ne danas,kada treptalica moze kupiti za 150 dinara komplet,i jos toliko za dobre baterije koje ce sigurno izdrzati pola sezone.
A za nesto vise stotina se moze kupiti i komplet sa dinamom,koji ce sigurno godinama sluziti.

Mi nikada necemo stvarno znati sta se desilo,i ko je tu kriv,
ali cela stvar se nikako ne moze nazvati "nerecom" jer eto,neko nije imao srece.
Stvar se dogodila zato sto ju je neko prouzrokovao.

Tesko da mozemo nekom zestokom raspravom nesto postici,osim sto se neko od clanova moze posvadjati sa onim drugim ;)
jer sigurno 99% ljudi ovde koristi svetla,a sanse da poznaje nekog ko ne upotreblajva,i da ga ubedi da mu ta svetla zivot znaca,je prilicno mala.
A jos manja je sansa da neko od ograna koji moze da se zainteresuje za taj problem cita ovaj forum ..

Najzeznutija situacija,koji na srecu jos nisam imao,je da vam u susret dolazi auto,sa svetlima koja vas zaslepljuju,
a vasom trakom se krece neosvetljeni biciklista,kojeg pre nailaska auta iz suprotnog smera niste uocili,a kada vam se priblizio,ne vidi se,zbog zaslepljujuceg svetla,i zbog toga sto on sam nije osvetljen,
a put je los,lose obelezen,i pre svega uzan ..

Ne bih se slozio da je za promenu navika ovdasnjih biciklista potrebno cudo.
Upravo je neko od vas pomenuo to kako u Subotici svi imaju svetla,i svi voze iskljucivo bici stazom,
a da je u Somboru potpuno obrnuto.
Prvo,u Somboru je etnicki sastav stanovnistva malo drugaciji nego u Subotici,
i Subotica vise podseca na Madjarsku,a Sombor vise na Bosnu i istocnu Slavoniju ;-) (bez uvrede)
Drugo,i mozda vaznije od ovog prvog je to sto u SU policija RADI svoj posao,
i bez pardona ce zaustaviti biciklistu koji nije ok,i udariti ga po dzepu.(pricali mi lokalci)
Pa onda tog bude sramota,a i shvati da se vise isplati kupiti svetla za par stotina dinara,i resiti problem,nego platiti par hiljada za kaznu ..



Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Iz svega napisanog se vidi da nam treba narodna milicija ; )

A sto se tice onoga "vidi i biciklistu jer je obasjan farovima onog ispred tebe"
Ovaj... ovo je bio kamion ispred autobusa......
Jel ti vidis kroz kamion?

Zato ja kad vozim uvek izbegavam da sam iza dzipova, kamiona, autobusa, kombia, zatamnjenih stakala i sl. gde ne mogu da mu vidim kroz njega ili iznad njega sta se desava ispred. Ili ga obidjem ili mu dam debelo odstojanje.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
Biodiesel
Posts: 79
Joined: 15 May 2008, 13:59
Location: Beograd

Post by Biodiesel »

Ja nisam pitao za mišljenje nego sam izneo činjenice. Već sam pisao na Cikloberzi u sličnoj temi da je moj otac pre cirka 30 godina usmrtio izvesnog pešaka albanske nacionalnosti iz nehata. Policija je došla na uviđaj (uzmite u obzir Titovo vreme) i odvela ga na "informativni razgovor". Na tom razgovoru je zadržan i posle je stavljen u pritvor. Kad su se našli svedoci koji su posvedočili da je čovek pretrčavao na crveno i nikako ga moj otac nije mogao videti niti predvideti da će odatle da izađe pušten je sa uslovnom kaznom 1 godinu. Znači govorim vam šta mi je otac rekao sa tačke gledišta čoveka koji je to doživeo. Priznaćete neke stvari u životu se moraju doživeti da bi ste znali kako izgledaju...rođenje deteta, prvi poljubac pa u ovom slučaju i ubistvo iz nehata. Znači u zavisnosti od okolnosti za ubistvo iz nehata se robija ili ne. Robijao bi recimo da mu je u krvi nađen alkohol pa makar i dozvoljena količina jer bi se smatralo da bi možda mogao bolje odreagovati bez obzira na to gde je pešački prelaz.

Što će reći ako neko nije kriv neće završiti u zatvoru. To da će u izvesnoj meri uticati na život se potpuno slažem sa Sašom jer moj otac i dan danas pali sveću tom čoveku svaki put kad ode u crkvu iako je usmrćeni bio muslimanske veroispovesti.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Mi ni ne dajemo tebi misljenje o tome - nego javno diskutujemo vest.

Drugo - ako tvog oca pitaju da li je osudjivan - sta mora da odgovori?
Ako mu za neki posao/vizu zatreba potvrda da nije osudjivan - jel moze da je dobije?
Imas poslova gde ako dobijes duze od 6 meseci - dobijes otkaz. Jedino ne znam kako se tu racuna uslovna.

Tako da robijao/ne robijao - ima posledice.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
Biodiesel
Posts: 79
Joined: 15 May 2008, 13:59
Location: Beograd

Post by Biodiesel »

@Dejv...
Mi ni ne dajemo tebi misljenje o tome - nego javno diskutujemo vest.
Nije bas stvar licne kulture dal ces biti osvetljen ili ne.
To je krsenje zakona o bezbednosti u saobracaju.
Ah da komentarisao si ali je to nebitno za ono što sam hteo reći :)
Drugo - ako tvog oca pitaju da li je osudjivan - sta mora da odgovori?
Ako mu za neki posao/vizu zatreba potvrda da nije osudjivan - jel moze da je dobije?
Imas poslova gde ako dobijes duze od 6 meseci - dobijes otkaz. Jedino ne znam kako se tu racuna uslovna.

Tako da robijao/ne robijao - ima posledice.
U pravu si 100% to sam i napisao već alisam ja obratio pažnju da duhovne i emotivne više nego na posledice koje se tiču administrativnih problema. Sreća pa mu ne pada na pamet da sa 65 godina putuje negde... :)

Pozz :wink:
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

OK, izvinjavam se - moja greska.
Stvar je u tome sto ne gledam ko stoji iza post-a - pa sam pretpostavio da si ti bio taj koji je postovao clanak i zalis se sto vrsimo diskusiju na njega.

Na pogresno sam odgovorio.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Dejv wrote: A sto se tice onoga "vidi i biciklistu jer je obasjan farovima onog ispred tebe"
Ovaj... ovo je bio kamion ispred autobusa......
Jel ti vidis kroz kamion?
Ma neee,brate miiiinli .. ne kroz kamion,nego kad se krene u preticanje,
i krenes u levu traku,toliko da vidis sta se u njoj desava,savrseno ces da vidis da tamo nekog ima,bio on biciklista ili zec koji pretrcava put ..
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply