Samo bicikl ili kombinacija s prevozom, pitanje je sad?

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Samo bicikl ili kombinacija s prevozom, pitanje je sad?

Post by kunalagon »

Lepa tura, samo mi se nikako ne svidja povratak vozom, nikako... Jedino ako je bas, BAS neki nedostatak vremena...

Poznate su mi mnoge ture, duze ili krace, tipa Beograd-Peking, ili cak Beograd-Novi Sad, ali svaki povratak je ili vozom ili busom ili avionom...pa kakva je to onda tura?!
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Samo bicikl ili kombinacija s prevozom, pitanje je sad?

Post by Dejv »

Zato se te ture i zovu Beograd - Krf - a ne Beograd-Krf-Beograd
Isto tako Beograd-Novi sad - a ne Beograd-Novi sad-Beograd
niti je Beograd-Peking-Beograd - vec Beograd - Peking.

Reci mi - koliko ces reci da je razdaljina Beograd - Novi sad ako te neko pita:
a) 100km
b) 200km?
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Samo bicikl ili kombinacija s prevozom, pitanje je sad?

Post by Nikola »

78 km :D
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Samo bicikl ili kombinacija s prevozom, pitanje je sad?

Post by Dejv »

Ok - zavisi kojim putem ; )
But - you get my point...

Al ajde - gornje pitanje - odgovori su:

a) 78km
b) 156km
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Samo bicikl ili kombinacija s prevozom, pitanje je sad?

Post by kunalagon »

E, da se ture zove tako kao sto ti kazes, niko se ne bi vratio ni iz Novog Sada ni iz Pekigna, ni sa Krfa...
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Samo bicikl ili kombinacija s prevozom, pitanje je sad?

Post by bluealek »

Eh Kunalagon, kad si mlad i imaš "višak" vremena ubeđen si da možeš da stigneš i na kraj sveta (i natrag) pedalirajući, a onda kasnije to vreme počinje sve brže da curi i shvataš da je ono u stvari najdeficitarnija roba... Šta bi dao da možeš da ga imaš koliko si ga imao pre 10, 20 godina... Ali ne možeš. Tek onda skapiraš šta je bilo tvoje najveće bogatstvo, i da uopšte nisi bio svestan da si toliko bogat. Sa 40 su maštarije na temu tog kulerskog, skroz opuštenog višednevnog (da ne kažem višemesečnog) natenanisanja na bajsu čista utopija, odnosno da bi te maštarije zaista mogao i da realizuješ moraš celokupnu životnu konstrukciju da postaviš naglavačke - za početak, da daš otkaz (jer ti u svakoj kapitalističkoj firmi slobodne dane i godišnji odmor daju na kašičicu, i svake godine je sve gore), onda da smisliš od čega ćeš da se prehranjuješ i kupuješ delove za bicikl kad daš otkaz, onda te žena i deca (ako ih imaš) oteraju od kuće jer misle da si poludeo (pa moraš da smisliš i gde ćeš da živiš) i tek kad tu slobodarsko-buntovničku životnu konstrukciju uspeš efikasno da sprovodiš neko duže vreme, da smisliš kako da navučeš sponzore za takvo putovanje (pošto sad, je li barem vremena imaš dovoljno). Ili da maštaš tako na suvo sve do penzije, pa onda konačno da POČNEŠ da živiš, kao naši drugari Rajko ili Bane.

A ako poput većine nas običnih smrtnika koji ne umemo (ili prosto nemamo hrabrosti) da se iščupamo iz globalističke mašine za mlevenje ljudskih duša dobijaš slobodne dane i slobodne sate na kašičicu, onda ti nikako više nije svejedno kako ćeš to dragoceno vreme da provedeš, pa ti izgubiti dan na pedaliranje nekom krajnje dosadnom i bezsadržajnom deonicom deluje kao čist luksuz, koji sebi ne možeš da priuštiš. Ja već dugo maštam o tome da zaista odem negde da se ODMORIM, da kuliram, da ništa ne moram, da boravak u prirodi ne bude nužno vezan za neki posao (barem sam uspeo poslove da organizujem tako da me plaćaju za boravak u prirodi :-)), da mogu da zaboravim, zaista da ZABORAVIM, barem na dan, ili nekoliko dana (ihahaj, čist poklon!) kad me čeka sledeća poslovna obaveza ili briga, ali mi jednostavno ne daju. Civilizacija u kojoj živimo je postala takva da, ako zastaneš, izgubiš oštricu, poželiš malo mira i tišine, malo vremena da razmisliš kuda ti život zaista ide, prekrije te talas i udaviš se u bujici onih koji grizu, onih koji ne razmišljaju, već su preprogramirani za to šta i kako mora da bude. Zapravo, što si stariji, to više kapiraš da i nemaš neku veliku mogućnost izbora, a da je tvoje mladalačko uverenje da si je imao bilo više posledica naivnosti nego što si je zaista imao. Kad smo tinejdžeri mislimo da možemo sve, onda nam se opcije lagano sužavaju i na kraju skapiramo da je jedini pouzdani ishod života - smrt. Koliko god da smo živeli zanimljivo (ili lažemo sebe da smo živeli zanimljivo), svi naši putevi se ulivaju u tu reku neumitnosti.

Na kraju shvatiš da te je neko orobio za to silno vreme, i da ne možeš da ga vratiš. Da si ga se čak doborovoljno odrekao, poklonio ga u "humanitarne" svrhe. Da bi tvoji poslodavci bili još bogatiji, a tvoj realni život još kraći. Koristi zato vreme koga očigledno za sada imaš u izobilju da proživiš do kraja tu romantičarsku ideju da si svuda, bez kompromisa, nošen na svom biciklu, samodovoljan, sa prezirom prema ostalim vrstama transportne mehanizacije. U nekom trenutku ćeš shvatiti da je jedini način da zaista vidiš neke predele taj da preskočiš prostor koji te deli od njih na najbrži mogući način, i da to malo, dragoceno vreme koje ti je preostalo uložiš da bi se skoncentrisao na suštinu tih predela koji te inspirišu i čije tajne želiš da otkriješ. Nije bitno sredstvo, već suština, ali to je naredni stupanj evolucije.
User avatar
bodapro
Posts: 91
Joined: 08 May 2007, 11:22
Location: Sremska Mitrovica

Samo bicikl ili kombinacija s prevozom, pitanje je sad?

Post by bodapro »

potpisujem!

samo što sam ja npr. slobodno vreme na kašičicu, manjak finansijskih sredstava i "kapitalističko" :) izrabljivanje počeo da osećam na plećima, hmm, pa ima godina...
a tek mi je trideseta..
i onda mi preostaje da hranim dušu tuđim turama i photkama koje su kroz tuđe objektive prošle...
neka, ima dana....
ono što je sigurno da me je zahvatio virus Kučaj i da ću ga obići makar za
deset godina :)


pozdrav
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Samo bicikl ili kombinacija s prevozom, pitanje je sad?

Post by bluealek »

Eh, mene je taj virus zahvatio pre 25 godina, i još mu se nisam iščupao :D . Štaviše, što ga bolje poznajem, to češće tamo odlazim :wink: .
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Samo bicikl ili kombinacija s prevozom, pitanje je sad?

Post by kunalagon »

A jel si probao nekad da uzmes, tj, da otvoris bolovanje, na jedno mesec dana? Ili ti ni to firma u kojoj radis ne dozvoljava?
Ja ukupno imam 20-ak dana godisnjeg odmora(od toga treba da se 15-ak dana ode na more, sa nekim ko nije poludeo(znaci ne bajsem)), ali kada idem u Novi Sad ili na Frusku Goru, ili na Kosmaj ili Divcibare, ne vracam se odande avionom...
Dok mi je za neka mesta na planeti ne bi bio dovaljan ni toliko odmor, a ni avion...
Nekada, kada sam bio mladji i nezaposlen, imao sam obavezu da idem u skolu, a spobodnog vremena je bilo vise, recimo za raspust-dva meseca. Ali sam tada uglavnom sedeo kuci.

...i jos...kada nisam radio, imao sam neki biciklo, kakav takav, ali dal je mogao da ide na duze pute to nisam proveravao, a nisam ni hteo, a trebalo je imati i pak treger i bisage i jos dosta, dosta sitnica ili krupnijih stvari, a para nije bilo, tek za osnopvne stvari. Sada kada pare ima(ima bar za to), sada nema vremena. To je valjda normalna prirodna ravnoteza...
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Samo bicikl ili kombinacija s prevozom, pitanje je sad?

Post by bluealek »

Nije ovo vrsta posla koja trpi fake bolovanja, odnosno pokušaj da uradim tako nešto apsolutno bi bio na moju štetu. Posao mi je i inače definisan konkretnim zaduženjima, a ne radnim vremenom i čekanjem da ono istekne (uopšte nemam obavezu da odlazim u firmu, ali imam da isporučim rezultat).

Ja sam odavno izgubio interesovanje za pedaliranje od Beograda do neke tačke, jer sam sve te odlazno-prilazne varijante prošao n puta do sada, i em su dosadne, em opasne što se tiče saobraćaja, em se na njih gubi nerazumno velika količina vremena. Jednostavno sam izgustirao taj trip sad kao putujem negde od kuće na biciklu. Bicikl poslednjih godina doživljavam pre svega kao sredstvo za maksimalan užitak U DIVLJINI, a da od Beograda do te divljine stignem najzgodnije mi je (a u mnogim slučajevima i jedino moguće) kolima. Da kojim slučajem imam helikopter, verovatno bi mi tako bilo još zgodnije :)

Onaj ko nije transport organizovao sopstvenim prevozom, logično je da će se, kada prestane deonica puta koja ga intrigira, vratiti vozom, autobusom ili avionom.
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Samo bicikl ili kombinacija s prevozom, pitanje je sad?

Post by kunalagon »

Onda je to druga stvar sto se posla tice. Ja mislim da kada bi imao kola, da vise ne bi ni znao da sam ikada kupio bicikl. Pao bi u vecni zaborav.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Samo bicikl ili kombinacija s prevozom, pitanje je sad?

Post by bluealek »

:D

Da, prilično rasprostranjen način razmišljanja :) . Bicikl ne treba da bude stvar nužde ili nemaštine, već lični izbor. Čovek treba da bude načisto sa sobom zašto ima potrebu da vozi bicikl, da pronađe neki lični motiv koji se ne bi menjao ni u slučaju da na kontu u banci ima jedno milijardu evra.

Mnogi klinci "otkriju" bicikl u nekoj fazi odrastanja kao nešto što im nudi fantastičnu pokretljivost u poređenju sa hodanjem, i onda zdušno pedaliraju jer još uvek ne mogu sebi da priušte nešto što im nudi još bolju (i lakšu) pokretljivost. Mnogi od njih "mrze" automobile ne zato što je to njihovo iskreno uverenje i životna filozofija, već zato što ne mogu da ih imaju i zavide onima koji ih imaju. Onda završe škole, zaposle se, skrpe nekako za svog prvog "jugića" i šta se desi? Od silne "bajkerske filozofije" ostane puj pike ne važi, njihov ljubljeni bajs, kao samo jedna od faza u odrastanju, završi tako što skuplja prašinu u nekom ćošku podruma.

Zato sam sklon da smatram da su pravi bajkeri ne oni koji su na to nemaštinom priterani i koji sad oko toga razvijaju filozofiju da bi se sami osećali manje bedno, već oni koji su u životu ostvareni i situirani, koji mogu da si priušte bilo šta, a opet BIRAJU bicikl kao deo svog životnog koncepta, kao način za KVALITETNO provođenje vremena, kao ispunjenje jedne svoje duhovne potrebe. Tek onaj ko može sebi da plati da recimo privatnim avionom ode do Tibeta ili Mongolije, a umesto toga se opredeli za avanturu jahanja bicikla do onde zaslužuje da mu skinem kapu i priznam da je pravi avanturista. Sve ostalo su foliranti koji na taj način pokušavaju da kompenzuju svoje luzerske pozicije ili se dokopaju uspeha ili slave koja im je u životu izmakla.

U čitavoj toj priči postoji samo jedna, ali bitna kontradikcija - oni koji imaju para, zbog jurnjave za tim parama nemaju vremena. Ako oslobode vreme, ostaće bez para. I tako se zatvara začarani krug. Mudrost je pronaći ravnotežu, način da ti ostane i dovoljno vremena, i dovoljno para. I ti priznaješ da si, u vreme dok si išao u školu, imao vremena napretek, ali si uglavnom sedeo kod kuće? To je to. Tako da se postavlja logično pitanje - da li je neko do sada video bogatog avanturistu? :) A da se pritom ne radi o nekom nasledniku krune ili razmaženom tatinom sinu koji krcka tatine pare?

Sloboda je, dakle, samo još jedan od mitova u koje volimo da verujemo. Pare nam kupuju slobodu, mogućnost izbora. Vreme potrebno da se te pare zarade nam oduzima slobodu. Koliko god sabirao i oduzimao, krajnji rezultat je - 0. Radio ne radio, svira ti radio :lol:
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Samo bicikl ili kombinacija s prevozom, pitanje je sad?

Post by kunalagon »

:D

Sa ovim se sasvim slazem, 100% se slazem, ali se i dalje ne slazem da covek moze da ode od Beograda do Divcibara biciklom i da se VRATI biciklom, recimo za dva dana(ode-prespava-vrati se) :) A ne da mora da ode kolima tamo, da se tamo spusti i popne jednom i da se vrati kolima.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Samo pedaliranje ili prevoženje, pitanje je sad?

Post by bluealek »

Ništa ne MORA, brkaš babe i žabe. To su dve raznorodne koncepcije, drumska i terenska. Za nekoga je izazov da PEDALIRA DO Divčibara (i nazad), a za nekoga da PEDALIRA PO Divčibarama, a put do Divčibara smatra za čisto gubljenje vremena. Ako PEDALIRAŠ DO Divčibara, recimo da ti je vikend dovoljan da stigneš tamo i da se vratiš, neće ti ostati bogzna koliko vremena da tamo vidiš nešto. Ako taj dosadni deo puta zvani stizanje na Divčibare preskočiš na najbrži mogući način, onda su ti na raspolaganju DVA CELA DANA da istražuješ staze i bogaze, zavlačiš se po šumi, voziš grebenski do Ravne Gore ili Rajca, ili na drugu stranu ka Debelom Brdu. Jednostavno imaš jednu potpuno drugu vrstu doživljaja, jer za nju IMAŠ VREMENA.

Meni je ta druga koncepcija mnogo zanimljivija, ali svakom svoje, ljudi su različiti. Neke stvari koje na taj način MOŽEŠ da uradiš čak i za samo JEDAN slobodan dan (kao što su razne Freebiking ture koje organizujemo po Kučaju, Đerdapu i drugde), apsolutno ne postoji način da izvedeš za taj jedan dan tako kako ti zamišljaš. A ima ljudi kojima itekako znači da iskoriste i samo jedan slobodan dan da odu da izvezu neku zaista prelepu stazu u pravoj divljini, daleko pre nego da se smaraju po prigradskim puteljcima Beograda, koji su, iz perspektive bajkerskog ugođaja, nužno zlo (pod uslovom da jeste nužno i da ne postoji alternativa).
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Samo bicikl ili kombinacija s prevozom, pitanje je sad?

Post by Gosha »

bluealek wrote:Ništa ne MORA,...
Meni je ta druga koncepcija mnogo zanimljivija, ali svakom svoje, ljudi su različiti.
...
Ja ovo vidim kao najtacniji zakljucak :D mada mi u perspektivi nekoga ko ima vozilo, a nema vremena, Saletova vizja zvuc realnije :D A najbitnije je da obojica vozite i uzivate :D
Post Reply