Nacrt ZOBS na sajtu MUP - kacige

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

Post Reply
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Nacrt ZOBS na sajtu MUP - kacige

Post by alazovic »

Nešto sam tražio u ovom novom nacrtu zakona i evo šta se predviđa za bicikl:
20. Posebne odredbe o saobraćaju bicikala, mopeda, tricikala, četvorocikala i motocikala

Član 90.
Vozač bicikla, mopeda, tricikla i motocikla mora da upravlja vozilom na način kojim se ne umanjuje stabilnost vozila i ne ometaju drugi učesnici u saobraćaju, a naročito ne sme da:
1) ispušta upravljač iz ruku;
2) sklanja noge sa pedala;
3) se pridržava za drugo vozilo;
4) vodi, vuče ili potiskuje druga vozila odnosno životinje, osim da vuče priključno vozilo za bicikl;
5) dopusti da vozilo kojim upravlja bude vučeno ili potiskivano;
6) prevozi predmete koji mogu da ga ometaju tokom upravljanja;
7) upotrebljava na oba uva slušalice za audio uređaje.

Član 91.
Vozač i putnik motocikla, mopeda, tricikla i četvorocikla, osim kada tricikli i četvorocikli imaju kabinu ili ram, moraju za vreme vožnje da koriste zaštitnu kacigu shodno nameni.
Vozač bicikla, mopeda, tricikla odnosno motocikla ne sme da prevozi lice koje je pod uticajem alkohola, opojnih sredstava ili iz drugih razloga nije sposobno da upravlja svojim postupcima.
Bliže propise o uslovima koje moraju da ispunjavaju zaštitne kacige koje koriste vozači odnosno lica koja se prevoze na motociklu, mopedu, triciklu i četvorociklu, donosi ministar nadležan za poslove saobraćaja uz saglasnost ministarstva nadležnog za poslove zdravlja.
Nigde ništa o kacigama za bicikliste!

A što se tiče člana 90, ono pod 3 i pod sedam mi je privuklo pažnju.
Nema više šlepanja za vozila kada se penjemo u društvu sa vozilima, a što se tiče slušalica na oba UVA :) ajd da vidimo i to kako će da se primenjuje/kažnjava. I na kraju, za ljubitelje životinja - nema više vožnje i šetanja kućnih ljubimaca.

L.A.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
rajko55
Freebiker
Posts: 458
Joined: 08 Jul 2008, 11:06
Location: Pozarevac
Contact:

Re: Nacrt ZOBS na sajtu MUP - kacige

Post by rajko55 »

Stara poslovica kaze I NA TARABI SVASTA PISE :lol: i u ovom sadasnjem pise sve i svasta a ne primenjuje se zato samo opusteno i neka se pedale okrecu (samo da stane ovaj tajfun od Kosave) pozdrav od Rajka
User avatar
Caligvla
Posts: 35
Joined: 14 May 2009, 12:14
Location: ZRENJANIN
Contact:

Re: Nacrt ZOBS na sajtu MUP - kacige

Post by Caligvla »

Nema veze s bajsevima ali jedan od najglupljih momenata u zakonu je deo u kojem se govori o vožnji automobila i upotrebi mobilnog. Naime, dozvoljeno je razgovarati telefonom ukoliko su ruke slobodne (npr. preko slušalica ili bluetooth pupoljka), kao da vozačeva pažnja i "mentalno učestvovanje" u saobraćaju nisu podjednako (ako ne i više) važni!
When I see an adult on a bicycle, I do not despair for the future of the human race.  ~ H.G. Wells
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Nacrt ZOBS na sajtu MUP - kacige

Post by Dejv »

Reci mi jel kad sedis u kolima ne pricas sa suvozacem?
Jel ne pricas sa putnicima?
Ne slusas muziku?
Ne razmisljas kako bi polomio kosti vozacu ispred tebe?
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
Caligvla
Posts: 35
Joined: 14 May 2009, 12:14
Location: ZRENJANIN
Contact:

Re: Nacrt ZOBS na sajtu MUP - kacige

Post by Caligvla »

Slušanje muzike tokom vožnje je krajnje pasivna aktivnost (meni, barem). Mislim, sve i da hoću, ne mogu da se toliko udubim u muziku dok vozim da bi mi ona svu pažnju oduzela. Postoje prioriteti, a to je stići živ od A do B. Ne?

Razgovor sa saputnicima se svodi na apsolutni minimum po gradu i gužvi, dok je autoput ili sl. (pod uslovom da nema stampeda) druga priča (no pun intended).

Pominje li se negde alkohol u tom zakonu? Ne smem ni da čitam. Verovatno je neka "zdravorazumska" cifra od 1,5 promila ili slično. Znaš, da ne bude previše restriktivan -- kao npr. zabrana upotreba mobilnog u bilo kom obliku (kao u svim normalnim državama kojima, bar kad su bilbordi i stranačka saopštenja u pitanju, stremimo).

Srž problema je to što mobilni odvlači previše pažnje. Nije to isto kao slušanje muzike jer ti u slušanju muzike ne učestvuješ na isti način kao kad s nekim pričaš telefonom. Da li mob držiš u ruci ili pričaš preko mikrofona i slušalica -- to je sporedna stvar.
When I see an adult on a bicycle, I do not despair for the future of the human race.  ~ H.G. Wells
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Nacrt ZOBS na sajtu MUP - kacige

Post by Dejv »

Spominje se alkohol - i to su ga smanjili na 0.3
Isto tako sada spominju da moze da se podvrgne alko testu i pesak ako ugrozava bezbednost saobracaja (verovatno tipa predjes ulicu na crveno za pesake, ili krenes van pesackog prelaza)


Imas ljude koji se udube i u muziku. Pa krenu jos da pevaju. Pa jos udaraju ritmom muzike vrhovima prstiju po volanu. Pa ako puste neku "brzu muziku" zalepe gas do daske... Ocemo da zabranimo CD uredjaje u kolima? E sad ces ti da kazes "Ali ja to ne radim... ja sam sposoban da slusam muziku i vozim..." bullshit...

A ako cemo iskreno - vise ti smeta muzika nego razgovor - za vreme razgovora mozes da cujes sta se desava okolo - dok slusas muziku ne mozes i ne mozes toliko dobro da pratis situaciju u saobracaju. Situacija se prati svim culima - ukljucujuci i sluh.

Isto tako - kao sto si rekao - svako zna svoje prioritete - npr onaj ko vozi ce po potrebi jednostavno ignorisati sagovornika i izviniti mu se posle za to. Ja kad vozim bajs npr i jedem/pijem/pricam telefonom imam prioritete - desilo mi se da sam jednostavno bacio telefon i koristio ruke za ono sto su predvidjene. Posle sam poceo da nosim telefon sa onim konopcem oko vrata...

Uglavnom - ima ljudi koji nisu sposobni da piju iz konzerve i da hodaju u isto vreme - ti mozda nisi sposoban da vozis i da koristis centar za govor u isto vreme.

Hajde nabroji mi zemlje gde je zabranjeno koriscenje mobilnog telefona u bilo kom obliku.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Nacrt ZOBS na sajtu MUP - kacige

Post by shebez »

Isto tako sada spominju da moze da se podvrgne alko testu i pesak ako ugrozava bezbednost saobracaja (verovatno tipa predjes ulicu na crveno za pesake, ili krenes van pesackog prelaza)
Malo li se puta desilo da neko ko sedi po ceo dan ispred prodavnice na nekom magistralnom putu i cevci pivo, krene niz put peske ne bi li nasao svoju kucu...
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
Post Reply