Dakle, išli bi recimo vozom do Kolašina (ž stanica 1025mnv, grad 900 i kusur) ili Skrbuše, proverićemo dokle se može, a onda bi uzjahali pa polako uz Taru krpljenim i slabo prometnim asfaltom do Mokrog (cca 1600), pa desno makadamom niz par serpentina do Bukumirskog jezera.
Detaljnu mapu imamo ovde :http://www.pdunlimited.org (tražiti Žijovo). Dalje prema zapadu/jugozapadu put bi trebao da se drži između 1400 i 1600 bez velikih oscilacija. Prošli bismo veoma blizu Žijeva i ostalih Kučkih planina pa bih pod obavezno napravio par pešačkih uspona. Ciljam pre svega na Surdup 2165 (a usput bi mogao da padne i Štitan) i na Šilu Velju 2129, a ne bežim ni od ostalih kučkih stenčuga. Evo bacite pogled na njih : http://gorica.fotopic.net/c735713.html .
Dalje, od Kržanje bi trebao da počne asfalt (a možda i pre ?) i lagani spust. Uključenje na put između Ubala i Orahova bi trebalo da bude na oko 800 mnv, a odatle nas provereno čeka furiozan spust do Podgorice (42 mnv)

To bi bila neka osnovna konfiguracija koja bi stala u 4 dana. Ako imamo više lufta (a ja bih verovatno mogao da ga napravim) možemo da porazmislimo o nekim proširenjima :
- kad smo već u Podgorici, blizu je Rijeka Crnojevića, a ja bih voleo da vidim i deo kanjona Cijevne iz Puta kojim se ređe ide;
- možemo od Mateševa da skrenemo za Trešnjevik (cca 1600) i Štavnu (cca 1760), pa da malo penjemo Komove; pitanje za iskusne : da nije slučajno napravljen kakav pristojan putić od Štavne do doline Opasanice, da se ne vraćamo istim putem ?
- možemo umesto voza za Kolašin da uhvatimo bus za Andrijevicu pa da popnemo Trešnjevik s te strane (malko je veći uspon).
Raspoložen sam u principu bilo kad u toku leta, a verujem da ni sad nije rano za kampovanje na cca 1400 mnv pod dahom Mediterana, ako se lepo dogovorimo sa vremenskom prognozom. Ako se budemo peli na Trešnjevik, to je verovatno malo prijatnije pre letnje turističke sezone.